Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mohamed Fahmy chce odszkodowania. Więziony w Egipcie dziennikarz Al-Dżaziry żąda 100 mln dolarów

0
Podziel się:

Dziennikarz Al-Dżaziry Mohamed Fahmy, który spędził ponad 400 dni w egipskim więzieniu, pozwał w kanadyjskim sądzie swego pracodawcę.

Mohamed Fahmy chce odszkodowania. Więziony w Egipcie dziennikarz Al-Dżaziry żąda 100 mln dolarów
(wikipedia.org)

Dziennikarz Al-Dżaziry Mohamed Fahmy, który spędził ponad 400 dni w egipskim więzieniu, pozwał w kanadyjskim sądzie swego pracodawcę, oskarżając telewizję o zaniedbania. Domaga się 100 mln dolarów odszkodowania - poinformowała w poniedziałek jego prawniczka.

Fahmy, naturalizowany Kanadyjczyk, który zrzekł się egipskiego obywatelstwa, trafił do więzienia pod koniec 2013 roku pod zarzutem udzielania pomocy organizacji terrorystycznej - jak w oskarżeniu nazwano zdelegalizowane w Egipcie islamistyczne Bractwo Muzułmańskie.

Dziennikarz zasugerował, że to działania Al-Dżaziry zaprowadziły go do więzienia. Telewizja nie skomentowała tej opinii.

Prawniczka dziennikarza, Joanna Gialason, poinformowała na konferencji prasowej w Kairze, że w pozwie zwrócono się do sądu o uznanie uchybień Al-Dżaziry. Stacja powinna zapłacić 100 mln dolarów odszkodowania w związku ze swoją rolą w skazaniu i aresztowaniu Fahmy'ego - wyjaśniła.

Fahmy został aresztowany wraz z dwoma kolegami z Al-Dżaziry, w tym Australijczykiem Peterem Greste, w Kairze w 2013 roku. W 2014 roku cała trójka trafiła do więzienia - Fahmy został skazany na siedem lat. Zarzuty obejmowały m.in. szerzenie kłamstw w celu wspierania "organizacji terrorystycznej".

Greste wyszedł na wolność 1 lutego, po czym został deportowany, a 13 lutego więzienie opuścił Fahmy i drugi skazany, mający jedynie egipskie obywatelstwo - Baher Mohamed. Ich ponowny proces w sprawie wspierania islamistycznej opozycji trwa.

Pod koniec kwietnia Fahmy otrzymał tymczasowy kanadyjski paszport, a jego bliscy mają nadzieję, że dziennikarz wkrótce będzie mógł opuścić Egipt.

Po uwięzieniu dziennikarzy nasiliły się obawy przed naruszaniem praw człowieka w Egipcie za rządów obecnego prezydenta i byłego dowódcy armii Abd el-Fataha es-Sisiego. Od przejęcia przez niego władzy po obaleniu wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego Mohameda Mursiego w lipcu 2013 roku rozpoczęły się represje wobec członków i zwolenników organizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponowny proces dziennikarzy Al-Dżaziry Najwyższa instancja sądowa Egiptu anulowała w czwartek kary więzienia orzeczone wobec trzech dziennikarzy katarskiej telewizji informacyjnej.
Groziła mu kara śmierci. Skazany na 20 lat Obalony prezydent Egiptu Mohammed Mursi i 14 innych osób było oskarżonych o podburzanie do zabójstwa protestujących.
Ameryka odmraża dostawy broni dla Egiptu Prezydent USA chce w ten sposób naprawić relacje Waszyngtonu z Kairem i wesprzeć Egipt w rozszerzającym się konflikcie na Bliskim Wschodzie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)