Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kłopoty Macierewicza z kolejnym kluczowym przetargiem. Do patriotów, śmigłowców i łodzi podwodnych dołączają Homary

To miał być jeden z tych przetargów, które gładko zakończą się sukcesem i podpisami w blasku fleszy i przyćmią opóźnienia związane z innymi zakupami. Wszystko wskazuje jednak na to, że również rozmowy z koncernem Lockheed Martin dotyczące zakupu elementów składowych systemu artylerii rakietowej Homar też nie układają się zgodnie z oczekiwaniami MON.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KFP/REPORTER)
Jak zapowiedział enigmatycznie szef MON „w ciągu najbliższego czasu zakończą się negocjacje” ws. programu Wisła.

Antoni Macierewicz przekonywał w środę, że za problemy w negocjacjach odpowiada strona amerykańska. To eksperci z Lockheed Martin mieli znacząco zmienić stanowisko, „co postawiło sprawę w zupełnie nowym świetle i będziemy musieli bardzo poważnie rozważyć dalszy ciąg negocjacji” - powiedział Macierewicz podsumowując ponad dwa lata modernizacji armii pod jego kierownictwem.

Szef MON twierdzi, że dialog z Amerykanami w ostatnich tygodniach jest bardzo trudny. Polscy negocjatorzy, w jego ocenie, zostali zaskoczeni tym, jak całą sprawę stawia partner z USA, który zmienił podejście do rozmów.

Rząd PiS bez Antoniego Macierewicza?

Jednak - jak zapewnił Macierewicz - istnieją jeszcze w programie Homar alternatywne rozwiązania zakupu elementów całego systemu i nie jesteśmy tu skazani na Amerykanów. Jak zapewnił szef MON, bez względu na ostateczny wybór umowa ws. Homara i tak zostanie podpisana.

Przypomnijmy w tym miejscu, że mimo bardzo zaawansowanych rozmów z koncernem Lockheed Martin, PGZ, który ma scalać wykonanie Homara, cały czas rozmawia też z koncernem zbrojeniowym Roketsan z Turcji oraz IMI i IAI z Izraela. Wszystkie te firmy również produkują systemy, które mogą być wykorzystane przy Homarze

Podczas tego modernizacyjnego podsumowania okazało się, że na zakręcie jest również program Narew, który ma być naszym nowym systemem obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Choć, jak zapewnia Macierewicz, system jest już przygotowany, to pojawiły się pewne problemy z pociskiem, który ma być tam zastosowany.

Szef MON zapewnia jednak, że i w tym przypadku możliwe będzie uruchomienie pierwszych elementów całego systemu w połowie 2019 r. Macierewicz podczas konferencji zwrócił również uwagę na to, że z 20 mld zł na tegoroczną modernizację w budżecie MON – "13 mld zł zostało wydanych w polskich zakładach".

Macierewicz do końca roku ma też przekazać kolejne informacje na temat modernizacji. Jak zapewnia, należy się spodziewać, że już wkrótce usłyszymy o finalizowaniu tych największych kontraktów. Program Wisła i okręty podwodne też są na tej liście.

Jak zapowiedział enigmatycznie szef MON, "w ciągu najbliższego czasu zakończą się negocjacje" ws. programu Wisła. Macierewicz zapewnił również, że po ostatniej rozmowie z minister obrony Republiki Francuskiej Florence Parly, Polska jest też bliższa sfinalizowania rozmów ws. okrętów.

Tagi: mon, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2017

marqusJa szybko trzeba zawierać umowy, POkazał rząd Tuska kupując caracale.

28-12-2017

NIE kpić z ObywateliSabotażysta ma unowocześniać ,marzenie ściętej głowy.

27-12-2017

KasiaIm bardziej jest atakowany przez lewaków tym bardziej go lubię. To znaczy że pracuje dobrze.

Rozwiń komentarze (44)