Notowania

prąd
26.03.2017 14:17

Monitoring prądu i… rodziny. Sprawdzisz babcię dzięki technice

Nowy sposób na zarządzanie zużyciem energii domowej: oszczędzasz prąd i przy okazji sprawdzasz, czy u twoich bliskich wszystko jest w porządku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay/ CC0 Public Domain)

*Nowy sposób na zarządzanie zużyciem energii domowej: oszczędzasz prąd i przy okazji sprawdzasz, czy u twoich bliskich wszystko jest w porządku. *

Z jednej strony - błyskawiczny rozwój technologii, z drugiej – szybkie starzenie się ludności w wielu krajach wysoko rozwiniętych. Efektem nałożenia się tych dwóch trendów cywilizacyjnych jest pojawienie się całej masy pomysłów na to, jak technika mogłaby wspomóc osoby starsze i samotne.

Do tej kategorii nowinek należy zaliczyć system, za pomocą którego można zdalnie monitorować aktywność domowników na podstawie tego, jak korzystają oni z domowego sprzętu elektrycznego.

System wymyślił brytyjski naukowiec i informatyk Jonathan Burr, który swojemu patentowi nadał nazwę Howz. – Jego docelowym użytkownikiem są przede wszystkim ludzie starsi i chorzy, którzy z racji swojego wieku lub stanu zdrowia powinny się znajdować pod opieką, ale często bywa tak, że ich bliscy mieszkają daleko od nich – wyjaśnia Burr. W zeszłym roku założył firmę, znalazł sponsorów, skompletował kilkuosobowy zespół inżynierów i informatyków, a następnie przystąpił do wcielania w życie swojego pomysłu.

Howz składa się z bezprzewodowego miernika zużycia energii podłączanego do licznika prądu, a także z detektora ruchu montowanego przy drzwiach wejściowych oraz z detektorów temperatury i światła. Wszystkie te urządzenia wysyłają informację do routera WiFi, a ten kontaktuje się ze światem za pośrednictwem internetu.

Ostatnim elementem jest program na smartfony, za pośrednictwem którego można śledzić domową aktywność samotnej osoby. Ów program ma wbudowany moduł sztucznej inteligencji, który analizuje dane, aby na tej podstawie ustalić w ciągu kilku dni, kiedy poszczególne urządzenia elektryczne są najczęściej używane w domu.

– Jeśli na przykład ktoś każdego ranka o mniej więcej tej samej godzinie włącza czajnik, fakt ten zostanie zapamiętany, i gdy któregoś dnia taki czajnik nie zostanie przez dłuższy czas włączony, program zwróci na to uwagę i poinformuje właściwe osoby – tłumaczy Burr.

Oczywiście, jak podkreśla główny autor patentu, całą instalację można wyłączyć jednym przyciskiem. W końcu nie każdy i nie zawsze ma ochotę być podpatrywany. Jednakże Howz jest obecnie testowany w stu domach w Manchesterze, a wkrótce dołączy do nich 350 domów w hrabstwie Surrey na południu Anglii. W tym drugim przypadku urządzenia zostaną zainstalowane u osób cierpiących na łagodną lub umiarkowaną formę demencji. Eksperyment odbywał się będzie pod nadzorem naukowców.

– Wiele starszych osób, choć potrzebują opieki, pragnie zachować niezależność. Technologia może im w tym pomóc, ale pod co najmniej dwoma warunkami: respektu dla prywatności oraz utrzymywania z podopiecznymi stałego kontaktu, by nie wpadli w jeszcze większą izolację społeczną – mówi kierująca badaniami Karen Lowton, profesor Uniwersytetu Sussex. Urządzenie można też kupić na własny użytek - w wersji podstawowej kosztuje 199 funtów.

Informację tym ile można zaoszczędzić korzystając z aplikacji. Przeczytasz w dalszej części artykułu na portalu wysokienapiecie.pl.

Tagi: prąd, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2017

JagnaNawet gdyby ten Rząd dał Wam gwiazdkę z nieba to i tak będzie ten zły bo to PiS. Poprzedni Rząd okradał społeczeństwo,inwigilował i miał wszystkich w … Czytaj całość

26-03-2017

yoyoNo i następny sposób inwigilacji !! Super !!

26-03-2017

edekTaaa, jak renta babci to ok, jak używanie prądu przez babcie? To beee? Już to przerabialiśmy. Zły PIS, a babci zabierz dowód,Tak kiedyś nawoływał … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (22)