Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Polska w strefie euro? Morawiecki: "Polska nie planuje organizacji referendum"

73
Podziel się:

- Polska jest bardzo otwarta na kapitał zagraniczny. Mimo tego o przystąpieniu do unii monetarnej na razie nie ma mowy - uważa Mateusz Morawiecki.

Polska w strefie euro? Morawiecki: "Polska nie planuje organizacji referendum"
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikarzem "Financial Times" został zapytany o akces Polski do strefy euro. - Nie planujemy - odpowiedział szef resortu finansów i rozwoju podczas Brussels Economic Forum.
- Polska popiera pogłębianie europejskiej integracji - zaznaczył wicepremier Morawiecki. Dodał, że Polska jest bardzo otwarta na kapitał zagraniczny. Mimo tego o przystąpieniu do unii monetarnej na razie nie ma mowy.

Zapytany wprost o plany związane z organizacją referendum w tej sprawie Morawiecki odpowiedział: - Nie planujemy. Obserwujemy, co się dzieje w strefie euro.

Zobacz także: Zobacz też: Euro w Polsce do 2025 r.? Tego miała chcieć Komisja Europejska

Dodał jednak po chwili, że "spełniamy wszystkie kryteria oprócz uczestnictwa w mechanizmie ERM2, który swoją drogą wymaga reformy, bo jest przyczyną problemów, które obecne są np. Portugalii".
Tymczasem Polska - podpisując traktat akcesyjny - zobowiązała się wprowadzić euro. W dokumencie jest zapis potwierdzający naszą zgodę. Dlatego, zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, organizowanie celowego referendum w tej sprawie jest bezzasadne i bezprawne. Decyzja zapadła w 2004 roku, kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.
Jedynie Wielka Brytania oraz Dania do swojego dokumentu akcesyjnego dołączyły klauzulę opt-out, którą można nazwać "klauzulą wyjścia". Dzięki niej kraje te nie są zobowiązane przystąpić do strefy euro. Traktat, który podpisała Polska, nakazuje nam zamianę złotych na euro, ale nie mówi o tym, kiedy to ma nastąpić.
Podczas Brussels Economic Forum dziennikarz "Financial Times" pytał również o kwestie przestrzegania praworządności w Polsce. Wicepremier uspokajał, że Europa nie ma powodów do niepokojów i że obecny rząd stara się wprowadzić bardziej sprawiedliwą demokrację.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
ali
6 lat temu
Wiadomo,że żyjący z zasiłków nie po to głosowali na PIS aby integrować się z bogatszą częścią Europy
Typ spode łba
7 lat temu
Nie wiem jak bardzo trzeba być upośledzonym by popierać polskie wejście do strefy euro przy aktualnych mechanizmach rządzących z Frankfurtu nad Menem.
maciek57
7 lat temu
a kto zrobił z nas dzidów 500 plus
Jaca64
7 lat temu
Jak był doradcą u Pana Tuska to mówił co innego teraz u boku małego faszysty zmienił zdanie!!
Ekstra
7 lat temu
Demokracja bardziej sprawiedliwa? To najbardziej pieszczotliwie określenie dla narodowo socjalistycznego Kaczyzmu.
...
Następna strona