Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Morawiecki w mocnym wywiadzie dla "Die Welt". Wyjaśnimy, ilu Polaków pomagało nazistom

19
Podziel się:

Musimy o Holocauście, a Europa musi ją usłyszeć. Polska straciła 50 lat swojej historii, inni przyzwyczaili się, że można o nas opowiadać niestworzone rzeczy i traktować jak chłopca do bicia - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Die Welt" przed jego piątkową wizytą w Niemczech

Morawiecki w mocnym wywiadzie dla "Die Welt". Wyjaśnimy, ilu Polaków pomagało nazistom
(Grzegorz Bukala/REPORTER)

Musimy mówić prawdę o Holocauście, a Europa musi ją usłyszeć. Polska straciła 50 lat swojej historii, inni przyzwyczaili się, że można o nas opowiadać niestworzone rzeczy i traktować jak chłopca do bicia - mówi premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Die Welt" przed piątkową wizytą w Niemczech.

W rozmowie, której polskie tłumaczenie ukazało się w "Gazecie Wyborczej", Morawiecki pytany jest o ustawę zabraniającą przypisywania Polakom zbiorowej winy za Holocaust. Nowe przepisy wywołały gigantyczne kontrowersje na świecie i kryzys dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Premier tłumaczy jednak, że nie czuje się strażakiem, który musi teraz gasić pożar. Twierdzi, że Polska musi spróbować wyjaśnić swój punkt widzenia.

Zobacz także: Zobacz też: Ambasador Izraela przyznaje: to największy dołek w naszych relacjach

"Jest prawdą, że w potwornych warunkach, jakie panowały w okupowanej Polsce, były setki, tysiące ludzi, którzy popełnili zbrodnie, np. wydając Żydów" - przyznaje polski premier i dodaje, że o faktach tych nadal będzie można pisać, nie obawiając się o odpowiedzialność karną.

W Izraelu trwa debata na temat tego, kto w okupowanej Polsce popełniał zbrodnie wobec Żydów i wydawał ich oprawcom. Morawiecki stwierdził, że wywnioskował z niej, iż powinny powstawać wspólne projekty badawcze, by wyjaśnić, ilu było takich ludzi.

"Musimy mówić prawdę o tamtych czasach, a Europa musi ją usłyszeć" - powiedział Morawiecki.

Z kolei w kontekście sprawy reparacji wojennych od Niemiec dla Polski Morawiecki powiedział, że w Sejmie trwają prace grupy roboczej, która dokumentuje straty zadane Polsce w czasie drugiej wojny światowej. Szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił natomiast niedawno, że reparacje nie są kwestią, którą poruszają oba rządy.

Morawiecki na pytanie, czy widzi jeszcze jakieś szanse na uniknięcie unijnych sankcji związanych z naruszaniem praworządności w Polsce, odpowiedział: "proszę dać nam jeszcze dwa tygodnie na rozmowy. W lutym opublikujemy 'białą księgę' na ten temat". Wyjaśnił, że wiele wątpliwości Komisji Europejskiej spowodowały nieporozumienia semantyczne lub proceduralne.

"Np. szczególnie była zaniepokojona tym, że minister sprawiedliwości może odwołać prezesów sądów. Wie pan, ilu ich odwołano? [Zapisany w ustawie] Termin właśnie upływa: 66 spośród 760. Biorąc pod uwagę dużą liczbę błędnych decyzji sędziów, powiedziałbym, że odwołano za mało. Nowością, którą poza tym wprowadzamy, jest przydzielanie sędziom spraw przez losowanie" - powiedział Morawiecki.

Morawiecki odniósł się też do planów budowy gazociągu Nord Stream 2, który dnem Bałtyku ma zostać poprowadzony z Rosji do Europy Zachodniej. Stwierdził, że nowa rura stworzy nowe niepotrzebne ogniska napięcia w relacjach Rosja-Ukraina. Jeśli gazociąg zostanie zbudowany, wielka wojna rosyjsko-ukraińska będzie bardziej prawdopodobna - stwierdził.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Mozetak
6 lat temu
Należy wysłać pozew przeciwko Niemcom do którego przyłącza się Amerykanie w 100% za straty poniesione w łączności między kontynentalnej i utracone zyski do dnia dzisiejszego jaka była zniszczona radiostacja w Babicach w 1945 r i nakazanie jej odbudowy wraz zapłaceniem bilionowych strat. Bo dziś moglibyśmy być dostawca usług na cały świat.
analityk
6 lat temu
A jaki partnerem jest polska gospodarka dla niemieckiej ? Pan Premier robi tylko PR a chleba z tego nie będzie. To widać po firmie PESA, która bez kredytu 200 mln by upadła. A Premier jest odpowiedzialny za tę firmę ponieważ ją nadzorował. Niekompetencja generuje niekompetencję i jest klasyka Teoretycznego Kraju.
ZAPYTEK
6 lat temu
praworządność w Polsce -poważnie Panie Morawiecki ?
Do tego ładny...
6 lat temu
Hans Kloss i jego stosunki z Wermachtem też wymaga przeprosin.
Majka
6 lat temu
Będzie z tego więcej chleba, więcej miejsc pracy , więcej mieszkań , większe pensje Polaków, czy tylko chodzi o samozadowolenie pisowców i o to aby mogli oni żyć na zasadzie : jak tu robić, żeby nic nie robić i sporo zarobić ???