Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym

18
Podziel się:

- Dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym, nas interesuje przede wszystkim jakość tego wzrostu - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki komentując informację o tym, że Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 3,2 proc. z 3,7 proc.

Morawiecki: dla nas PKB nie jest bożkiem absolutnym
(Artur BARBAROWSKI/EAST NEWS)

Minister rozwoju w środę wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii elektrycznych do samochodów firmy LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.Podczas konferencji prasowej wicepremier był pytany o opinię dot. obniżenia przez Bank Światowy prognoz wzrostu PKB Polski w br. do 3,2 proc. z 3,7 proc.

"Nam zależy, żeby wzrost gospodarczy służył przede wszystkim polskim obywatelom. Wzrost gospodarczy jest miarą niedoskonałą, zwłaszcza wzrost PKB" - mówił minister rozwoju.

Tłumaczył, że zwykle wysokie PKB to bardzo dobry sygnał. "Ale jeśli to PKB jest wyższe w oparciu o zadłużenie, a zwłaszcza w oparciu o zadłużenie wyłącznie zagraniczne i to krótkoterminowe, to wówczas to zadłużenie potrafi być niebezpieczne - tak jak to się stało w przypadku krajów południa Europy" - mówił.

Dodał, że dla Polski PKB nie jest "bożkiem absolutnym". "Nas interesuje przede wszystkim jakość tego wzrostu. Wierzę, że przez budowę nowoczesnych zakładów pracy i tworzenie wysokowykwalifikowanych miejsc pracy budujemy podwaliny pod długofalowy rozwój gospodarczy" - mówił.

Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku do 3,2 proc. z 3,7 proc, oczekiwanych w kwietniu- wynika z przedstawionego w środę jesiennego raportu BŚ.

W latach 2017 i 2018 tempo wzrostu PKB w Polsce może przyspieszyć odpowiednio do 3,4 i 3,5 proc. za sprawą spodziewanego "odbicia w inwestycjach" - dodaje BŚ w komunikacie. Bank Światowy prognozuje też, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniesie 2,1 proc. PKB, a w 2017 r. wzrośnie do 2,9 proc. PKB.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Bleee
8 lat temu
Jezeli LG buduje swoja fabryke w Polsce, to znak, ze niedlugo bedziemy zarabiac w Polsce mniej niz robotnik w Azji.
endrju
8 lat temu
oczywiście, że PKB nie jest bożkiem absolutnym.... to Pan prezes jest bożkiem absolutnym
m-53
8 lat temu
Mam dokładnie takie samo podejście do PKB. Podam przykład. PKB kopalni złota gdzieś tam w Afryce bądź obozu koncentracyjnego gdzieś tam w Europie może mieć bezustanny wzrost. I na dodatek być na przyzwoitym poziomie. Ale czy to satysfakcjonujące dla "pracowników".
Doniżgoł
8 lat temu
Jak zamkną w niedziele większe sklepy to zdecydowanie poprawi nam się jakość życia.To też będzie inowacyjność?
szurik
8 lat temu
No tak, 500+ miało dać wzrost PKB. Ale wzrost na kredyt. Sam pan to mówił. I co teraz?