Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Morawiecki liczy wpływy z VAT. Mają przekroczyć 150 mld zł

Morawiecki liczy wpływy z VAT. Mają przekroczyć 150 mld zł

- Jeszcze jest sporo roboty - zapowiada wicepremier. Fot. Adam Staśkiewicz/East News
- Jeszcze jest sporo roboty - zapowiada wicepremier.

Myślę, że w tym roku przekroczymy 150 mld zł, jeśli chodzi o wpływy z samego VAT do budżetu, ale również zwiększymy wpływ z CIT - powiedział w czwartek w Radiu Maryja wicepremier Mateusz Morawiecki. Mówił też o potrzebie powołania komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT.

- Myślę, że w tym roku przekroczymy 150 mld zł, jeśli chodzi o wpływy z VAT do budżetu, ale również zwiększymy wpływy z CIT. Przez osiem lat ten podatek nie wzrósł prawie wcale, a nawet spadł. W naszych pierwszych dwóch latach on znacząco wzrośnie - mówił.

Zobacz też: "Wyłudzili 60 mln zł". Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD

 

 

- Pokazujemy, że rzeczywiście można skutecznie walczyć z mafiami VAT-owskimi i z oszustwami podatkowymi, a dzięki temu pozyskać do budżetu dziesiątki miliardów złotych więcej - powiedział minister rozwoju i finansów.

Dodał, że podtrzymuje swój wniosek o potrzebie powołania komisji śledczej w sprawie wyłudzeń VAT.

- Pierwszy raz o tej komisji jednoznacznie powiedziałem właśnie w Telewizji Trwam i Radiu Maryja parę tygodni temu. Podtrzymuję ten wniosek, bo tu mówimy o absolutnie zasadniczych wielkościach finansowych dla budżetu państwa. Mówimy o co najmniej 20, 30, 40 mld zł rocznie, które należy wyjaśnić, w jaki sposób nie wpływały do budżetu - podkreślił Morawiecki.

- Jeszcze jest sporo roboty. Zmniejszyliśmy znacząco wpływ karuzel VAT-owskich, słupów podatkowych, korporacji międzynarodowych, które uciekają z podatkiem za granicę do rajów podatkowych. Walczę praktycznie na każdej Radzie Ekonomiczno-Finansowej w Brukseli o to, żeby raje podatkowe nie były czymś normalnym - powiedział wicepremier.

- Dlaczego raj podatkowy w ogóle miałby być traktowany jak coś normalnego? Dlaczego jakaś malutka wyspa albo Szwajcaria czy Holandia, które są bardzo bogatymi krajami, tak konstruują swoją strukturę podatkową, żeby firmy płaciły niższy podatek u nich, a nie w krajach, gdzie prowadzą swoje oddziały i swoich klientów?- mówił Morawiecki.

W lipcu br. resort finansów poinformował, że w okresie styczeń - czerwiec odnotowano wzrost dochodów z VAT w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. o 28,1 proc., czyli o ok. 17,6 mld zł.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Fred
2017-08-19 08:20
Może by tak VAT zmniejszyć do 22% jak to obiecywali albo Jeszcze niżej a nie doić,, doić,, doić
JJan
2017-08-18 11:45
Ja tez tak Umiem zaplanowac milion A wyszlo jak wyszlo I udawac Wielki wzrost DLA propogandy WSTYD zlodzieje
MN4
2017-08-18 07:42
w tym roku przekroczymy 150 mld zł, jeśli chodzi o wpływy z VAT do budżetu, ale również zwiększymy wpływy z CIT. Przez osiem lat ten podatek nie wzrósł prawie wcale, a nawet spadł. W naszych pierwszych dwóch latach on znacząco wzrośnie

To nie WY, ale MY płacimy podatki, a płacimy więcej, bo wyszliśmy z kryzysu ze zdrowymi finansami.
Pokaż wszystkie komentarze (18)