Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Most energetyczny. Uruchomiono kolejne elementy połączenia Polska-Litwa

0
Podziel się

Stacje elektroenergetyczne Ostrołęka i Stanisławów oficjalnie przekazane do eksploatacji. Do zamknięcia całego zadania brakuje już tylko dwóch odcinków linii.

Most energetyczny. Uruchomiono kolejne elementy połączenia Polska-Litwa
(Bartosz Wawryszuk)
bDTphoJh

Stacje elektroenergetyczne Ostrołęka i Stanisławów oficjalnie przekazane do eksploatacji. To kolejne dwie inwestycje z jedenastu, składających się na połączenie energetyczne pomiędzy Polską i Litwą.

- Do zamknięcia całego zadania brakuje już tylko dwóch odcinków linii - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak.

Dodał, że w październiku planowany jest odbiór połączenia Łomży z Ełkiem natomiast w listopadzie otwarcie linii z Ełku do granicy z Litwą. Prezes PSE powiedział, że most umożliwi wymianę mocy pomiędzy systemami państw basenu Morza Bałtyckiego na poziomie 500 megawatów.

bDTphoJj

Nowa stacja energetyczna w Ostrołęce znajduje się w sąsiedztwie tamtejszej elektrowni. Prezes PSE Henryk Majchrzak podkreślił, że została przygotowana na ewentualne przyłączenie nowego bloku energetycznego. Dodał, że dotyczy to nie tylko samej stacji, ale i linii przesyłowych o napięciu 400 kV Ostrołęka-Łomża-Narwe, budowanej linii do Olsztyna oraz planowanej linii Ostrołęka-Stanisławów.

Wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz mówił, że dzięki takim inwestycjom jak budowa mostu energetycznego Polska-Litwa system elektroenergetyczny będzie dużo bardziej stabilny. Wiceszef resortu gospodarki zauważył, że w sierpniu przekonaliśmy się jak duża jest różnica między mocami regulacyjnymi a szczytowymi.

- Połączenie z Litwą będzie ważnym elementem stabilizacji naszego systemu elektroenergetycznego i jego odporności na takie wstrząsy, jakie przeżyliśmy w sierpniu - powiedział wiceminister Pietrewicz.

Cały most energetyczny Polska-Litwa składa się z jedenastu zadań, których wartość sięga blisko miliarda 800 milionów złotych. Pozwolą one połączyć system energetyczny Polski i Litwy z resztą państw basenu Morza Bałtyckiego tworząc tzw. pierścień bałtycki.

bDTphoJK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)