Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Most energetyczny z Litwą. Prezes PSE: Budujemy bezpieczeństwo

0
Podziel się:

Wymiana energetyczna z sąsiadami to poprawa efektywności ekonomicznej całej gałęzi.

Henryk Majchrzak, prezes PSE
Henryk Majchrzak, prezes PSE (pse.pl)

Połączenie energetyczne Polski z Litwą to wymierne korzyści dla obu stron projektu. Budowany obecnie most wpisuje się w koncepcję unii energetycznej i domyka tzw. pierścień bałtycki łączący systemy dziewięciu krajów basenu Morza Bałtyckiego.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Henryk Majchrzak podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

- Wymiana handlowa między krajami stwarza możliwość, po pierwsze, wspierania każdego z tych systemów poszczególnych krajów, które uczestniczą w tym projekcie poprzez import eksport - podkreśla Henryk Majchrzak. - I to jest coś, co w sposób realny buduje bezpieczeństwo.

- Wymiana energetyczna z naszymi sąsiadami to również poprawa efektywności ekonomicznej tej gałęzi - zauważa prezes Majchrzak.

- Są okresy w jednym kraju i odpowiednio w drugim, kiedy energii jest więcej i jest wtedy tańsza, albo mniej i drożeje - mówi Majchrzak. - Jeśli prowadzi się wymianę handlową, a trzeba podkreślić że na granicy wymiana handlowa generuje przychody, które ida na budowę dalszej infrastruktury. Czyli możliwość importu-eksportu tańszej energii daje możliwość poprawy efektywności ekonomicznej - dodaje.

Szczególne znaczenie most energetyczny Polska-Litwa będzie miał jednak dla odbiorców w północno-wschodniej Polsce. Dzięki jego powstaniu znikie problem przerw w zasilaniu, które - jak mówi Henryk Majchrzak - generują wielokrotnie wyższe koszty niż produkcja prądu.

- Niedostarczona jednostka energii elektrycznej do odbiorcy kosztuje 13 tys. zł za megawatogodzinę, gdzie na rynku kosztuje ona dzisiaj 200 złotych - podaje Majchrzak. - Więc proszę zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy ceną energii, a skutkiem jej niedostarczenia. Brak zasilania skutkuje różnego rodzaju awariami, uszkodzeniami urządzeń, przerwą w produkcji, niemożliwością świadczenia usług, nie mówiąc już o jakichś bardzo poważnych, wręcz nie mierzalnych sprawach związanych z ochroną zdrowia, życia ludzi - dodaje.

Most energetyczny Polska-Litwa składa się z 11 inwestycji wartych miliard 800 milionów złotych. Wczoraj oficjalnie oddano do użytku jedną z nich - stację elektroenergetyczną Łomża.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)