Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Mostostal Warszawa wybuduje segmenty mostu. W byłej stoczni dla Duńczyków

W Szczecińskim Parku Przemysłowym, gospodarującym na terenach b. stoczni szczecińskiej, Mostostal Warszawa zrobi elementy mostu dla duńskiego odbiorcy. Wartość kontraktu to 50 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER/EAST NEWS)

- W Parku powstaną żelbetowe elementy mostu długiego na 1,4 km, które zostaną przetransportowane później drogą morską do Danii i tam scalone - powiedział w czwartek dyrektor handlowy w Oddziale Zachodnim Mostostalu Warszawa Zbigniew Przybyłowicz. - Na nabrzeżach stoczniowych powstaną segmenty długie na 3 metry, szerokie na 20 m i wysokie na 4 m, a także krótsze segmenty podporowe. Z tych elementów powstanie kompletna konstrukcja przęseł mostu - dodał.

- Pierwszy szalunek do prefabrykacji mostowych segmentów powinniśmy stawiać we wrześniu br., co oznacza, że kilka tygodni później pierwszy segment powinien być już gotowy - powiedział Przybyłowicz.

Na terenach postoczniowych powstaną cztery stanowiska do produkcji mostowych segmentów. Mostostal szacuje, że do ich produkcji zaangażowanych zostanie około 80 pracowników. Obecnie spółka prowadzi w Parku prace przygotowawcze.

Polskie skarby na dnie Pacyfiku

- Chcemy wyprodukować wszystkie segmenty mostu do września-października przyszłego roku - powiedział Przybyłowicz.

Jak podkreśla Przybyłowicz, Szczeciński Park Przemysłowy wybrano dla tego przedsięwzięcia nieprzypadkowo. Jego zaletą jest nabrzeże, gdzie będą produkowane segmenty i suwnica, dzięki której można załadować segmenty na statek - wylicza. Szczecin leży także bliżej Danii niż Trójmiasto, z którego transport gotowych elementów byłby droższy - dodał.

Szczeciński Park Przemysłowy jest lokalną spółką zarządzającą aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządza 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r., ponieważ Komisja Europejska uznała, że udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

23 czerwca br. w szczecińskiej stoczni Gryfia uroczyście położono stępkę pod nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Prom Ropax dla PŻB jest budowany przez Morską Stocznię Remontową Gryfia, na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

Tagi: mostostal warszawa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2017

Naród WypędzonyI pomyśleć, że Wielka Emigracja, o której w szkołach uczyli, liczyła tylko 10 000 Polaków.

14-07-2017

patA może tak: Mostostal Warszawa wyprodukuje w Szczecinie 500 segmentów mostu dla odbiorcy duńskiego.

13-07-2017

PolakW jakim języku jest napisany tytuł tego artykułu?

Rozwiń komentarze (4)