Notowania

emerytury i renty
05.11.2018 08:50

MRPiPS chce podwyższenia najniższych emerytur i rent

Rząd do końca roku ma przyjąć projekt ustawy, która zakłada m.in. podwyższenie najniższych rent i emerytur. Autorem projektu jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)

W ostatnim kwartale tego roku Rada Ministrów ma przyjąć projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt zakłada m.in. podwyższenie najniższych świadczeń.

Za projekt odpowiada Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

"Pomimo wielu zmian dokonanych w ostatnich latach idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania” – informuje resort w projekcie.

„Obowiązkiem rządu jest zapewnienie finansowego, elementarnego bezpieczeństwa obywateli, w tym emerytów i rencistów. Szczególną ochroną państwa powinni być objęci najubożsi świadczeniobiorcy.

Stąd też w 2019 r. proponuje się jednorazową modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na:

1) podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:

a) 1100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,

b) 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

2) zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł.

Proponowane rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych" - czytamy w informacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Emerytury dla matek nie od 1 stycznia. "Przygotowanie ZUS musi chwilę potrwać"

Tagi: emerytury i renty, finanse, bankowość, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2018

wertNie i jeszcze raz nie. Emerytury maja być podwyższane procentowo. Jak sobie odprowadzali, jak sobie wypracowali takie maja. Ci z najniższymi, cz esto … Czytaj całość

05-11-2018

kobietaZajmijcie się tymi emerytami którzy ciężko i długo pracowali a mają też nędzne emerytury ,a nie wiecznie tylko te najniższe stawiacie na podium.Gdzie … Czytaj całość

05-11-2018

ninkaNajniższa emerytura powinna wynosić 1500 zł. obecna wysokość jest uwłaczająca godności!

Rozwiń komentarze (352)