Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

MON szykuje rewolucję w umundurowaniu. Nie kupisz już munduru polskiego żołnierza

192
Podziel się:

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wydać miliony złotych na wymianę mundurów polowych, w których służą polscy żołnierze. Wybrany wzór, który stanie się własnością resortu, poznamy w czerwcu.

Mundury w kamuflażu MAPA zaprezentowane na MSPO 2017
Mundury w kamuflażu MAPA zaprezentowane na MSPO 2017 (Michal Walczak / Agencja Gazeta)

Wzory mundurów mają się stać własnością polskiego wojska - ustalił money.pl. Jak się dowiedzieliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wydać miliony złotych na ich wymianę. Skończy się jednak era wędkarzy czy myśliwych paradujących w mundurze polskiego żołnierza.

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się na inwestycję w badania oraz docelową wymianę mundurów po raz kolejny w tej dekadzie. W 2012 r. decyzję w tej samej sprawie podpisał ówczesny minister Tomasz Siemoniak. Wzór 2010 zaczął zastępować wzór 93. Proces miał zakończyć się w 2018 r.

Tym razem MON zdecydował się na procedurę idącą o wiele dalej. Poza zmianą kroju zdecydowano o zmianie wzoru wykorzystanego kamuflażu. To efekt zgłaszanych przez żołnierzy uwag, a także faktu, że misje bojowe w Afganistanie i Iraku pokazały nieprzystosowanie dotychczasowych wzorów do współczesnego pola walki. W sieci można znaleźć informacje o tym, że polscy żołnierze na patrole wyjeżdżali w mundurach, które kupowali od amerykańskich kolegów.

Zobacz także: Zobacz też, jak Amerykanie testowali swój sprzęt na poligonie w Żaganiu:

Uwagi o niedostosowaniu dotyczyły także kamuflażu. Obecny oparty o motyw "Pantera" jest mało efektywny - zbyt częsta powtarzalności oraz stosowania mało kontrastowych i niewystępujących w przyrodzie barw, pozwala na łatwe wykrycie żołnierza. Z tego względu prace nad nowym wzorem prowadzone są wielotorowo.

Propozycje nowego wyglądu m.in. przygotowały Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej oraz firma Maskpol , która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Testuje je m.in. Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej. W prace zaangażowano także cywilny Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Sprawdzane są cztery podstawowe wzory: "Pantera" (ten sam, który obecnie pojawia się na mundurach polowych – red.), "Lampart", "MAPA-A" oraz "MAPA-B".

Wzór z profilem na Facebooku

Te dwa ostatnie wydają się najciekawsze. Opierają się o wzór stworzony przez wykładowcę gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który był promowany m.in. podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Wzór posiada swój własny profil na Facebooku i to o nim znajdziemy najwięcej pozytywnych wzmianek na forach internetowych.

O powód podjęcia tak szeroko zakrojonych prac nad nowym wzorem mundurów kilka lat po całościowej ich wymianie zapytaliśmy MON. W odpowiedzi na nasze pytania resort poinformował, że to efekt uwarunkowań geopolitycznych, zagrożenia nową strategią wojenną łączącą działania konwencjonalne i nieregularne. Zapewniono nas także, że urzędnicy postanowili odpowiedzieć na uwagi żołnierzy, którzy mundury użytkują na co dzień.

Potencjalny koszt

Ciężko oszacować w tym momencie ile za wymianę mundurów polowych zapłacą podatnicy. Wiemy tylko, że MON chce je kupić dla „całego stanu osobowego żołnierzy w Wojsku Polskim, tak aby w pełni zostało pokryte zapotrzebowanie na ten asortyment”. Nie wiemy, czy dotyczy to obecnego stanu osobowego, czy też planowanych 150 tys. żołnierzy.

Najprawdopodobniej koniecznym będzie zamówienie kilkuset tysięcy elementów odzieży – obecnie obowiązujące rozporządzenie wyszczególnia 10 zestawów mundurów polowych, w których skład wchodzi kilkanaście elementów – m.in. spodnie, bluzy, koszulobluzy, trzewiki, pasy, kurtki zimowe i nakrycia głowy. Koszt znacząco zwiększy także nowy sposób zamówienia. MON nie chce bowiem kupić tylko mundurów, ale także zastrzeżony wzór kamuflażu.

Pewną wskazówką co do kosztu wymiany mogą być efekty wymiany zapoczątkowanej w 2012 r. W ciągu dwóch lat z budżetu na ten cel przeznaczono niemal pół miliarda złotych, choć wtedy kupowano nie tylko mundury polowe, ale także tzw. ubiory specjalne, mundury wyjściowe i galowe. Z kolei za dostarczenie 14 tys. hełmów kevlarowych oraz 3,5 tys. kamizelek jedna ze spółek wchodzących w skład PGZ otrzymała 45 mln zł.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(192)
Bug
9 miesięcy temu
Tak było za komunę ścigali ciwilow za mundury
TOM242
11 miesięcy temu
Ja nie viem co za fachowcy dobierali kolory do MAPY, ale na pewno nie mieli i wciąż nie mają pojęcia o tym jakie kolory ma natura, i projektował to artysta plastyk. Ja zaprojektowałem kamuflaż, (a nawet kilka), który przebija wszystko to co do tej pory vidział śviat. Napisałem do ministra Błaszczaka 3 razy o tym co myślę o Mapie i dlaczego mój kamuflaż jest o niebo lepszy, wysyłając mu ten wzór i co?, nawet nie odpisano mi. Wszyscy, którzy widzieli moje kamo byli zachwyceni. Ma on zarówno mikroplamy, które składają się na makroplamy, czyli 3 odcienie zieleni i 3 odcienie brązów, żadnych czarnych, czy obleśnych i widocznych z daleka odcieni jakich użyto na Mapie. Zastosowałem w nim 7 różnych zasad, do których sam doszedłem, gdyż jestem artystą, od 1989 roku biegam po lasach w kamuflażach i widzę jak koledzy biegają, zatem widzę które kamuflaże nie maskują, czyli zdecydowana viększość, oraz uvielbiam przyrodę, i myśląc o tym w jakim kamuflażu chciałbym być, gdyby wybuchła wojna, pomyślałem o 2, o kamo dla SS Liście Dębu i Pencott Green Zone, jednakże postanoviłem sam coś zaprojektować, i stvierdziłem, że kto vie, z moimi zdolnościami i viedzą, spróbuję zaprojektować coś najlepszego na śviecie. Po 3 miesiącach dłubania powstała pierwsza wersja, a w kolejnych miesiącach wersje popraviane, aby uzyskać jak najlepszy efekt, i mam cacy wzór, który czeka na inwestora, który zechce ze mną wejść w spółkę, by założyć firmę produkującą militaria mundurowe i ciuchy cyvilne w te wzory, także w krojach mojego pomysłu. Po zaprojektowaniu szukałem w necie czegoś na temat kamuflaży i znalazłem stronę, gdzie było napisane, że aby zaprojektować dobry wzór kamo, trzeba w nim zawrzeć 5 zasad. Okazało się, że zawarłem te 5 zasad plus dwie dodatkowe czyli 7, zatem wygląda na to, że zaprojektowałem najlepszy wzór na Ziemi. Ktoś musiał. Na razie nie zdradzę nazwy tego kamuflażu, ani dotąd nigdzie nie pokazałem go publicznie, także na razie owiany jest on tajemnicą. Zdradzę tylko, że jego jednowyrazowa nazwa zaczyna się na literę D i kończy literą D, po tym poznacie kiedyś, że to o nim tu czytaliście. Jak znajdę inwestora, jestem pewny, że viększość z Was zechce go kupić, bo w lesie i nie tylko sprawdza się rewelacyjnie, do tego, jak określił go jeden z moich kolegów: "On nie tylko jest zajebisty, ale też jest piękny." Opracowałem też kolejne wzory, a inne czekają na opracowanie.
Swiatowit
2 lata temu
Nie STOP HEJT, tylko STOP nienawisci...uczcie sie polskiego nieuki, jak juz chcecie propagande podzialu uskuteczniac! Mundury sie zmieniaja we wszystkich armiach na swiecie i beda jednakowe lub bardzo podobne, bo armia bedzie jedna, swiatowa..zgadnijcie dlaczego?!
PL_chochlikma...
3 lata temu
w końcu. Leśna Pantera aka WZ93 działa dobrze, ale w ASG, gdzie i to w speed sofcie, gdzie gra się na krótki dystans, i mundur ma pomóc odróżniać, nie kamuflować.
igor
3 lata temu
dzisiaj mundury wzór wojsk lotniczych z lat może 90 i przemalowane hełmy metalowe/ celem zamalowania orzełka/ wydaje się OWC/to taka tania formacja do ochrony jednostek tj. wartownicza/.Najatrakcyjniejsze są ,,bechatki" ,które ograniczają ruch do maksa. Naprawdę najatrakcyjniejsze są pałatki z 1988 r. ,których nie znajdziesz nawet w internecie.
...
Następna strona