Notowania

Murdoch wykłada 14 mld dolarów na akcje Sky. Pomagają mu Brexit i Trump

Należąca do medialnego potentata Ruperta Murdocha 21st Century Fox jest gotowa kupić 61 proc. udziałów w Sky za około 14 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Elliot / Splash News/EastNews)

Murdoch od dawna miał ochotę na przejęcie całej platformy Sky. Pomógł mu zbieg okoliczności - po referendum ws. Brexitu spadł kurs funta, a amerykańskie giełdy rosną od wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich.

Obecnie 21st Century Fox ma 39 proc. udziałów w Sky. Jednocześnie koncern nigdy nie ukrywał, że nie powiedział w tej sprawie ostatniego słowa.

Jak podaje Reuters, gigant postanowił wykorzystać osłabienie funta po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. W kilka miesięcy przygotowano propozycję - koncern oferuje 10,75 funta za akcje w gotówce. W sumie jest gotów wyłożyć kilkanaście miliardów dolarów.

Propozycja wywołała burzę. Brytyjski "The Guardian" poinformował o apelu byłego szefa BBC. Sir Michael Lyons zwrócił się publicznie do premier Theresy May, by powstrzymała zapędy Murdocha.

Medialny baron już pięć lat temu podjął próbę przejęcia wszystkich udziałów w platformie Sky. Wtedy jednak się nie udało - Murdoch musiał się uporać ze skandalem, jaki wywołały informacje, że należący do jego koncernu tabloid "News of the World" zdobywał informacje z nielegalnych podsłuchów.

Sky, z 21 mln klientów, jest największą platformą cyfrową w Europie.

Tagi: rupert murdoch, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-12-2016

zmianajakie oburzenie? A kto jest właścicielem mediów w Polsce?

11-12-2016

xdNa tamten świat ten dziadek nic nie zabierze

Rozwiń komentarze (2)