Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Nadwyżka w budżecie. Po sierpniu prawie 5 mld zł na plusie

674
Podziel się:

Duży wpływ na to miało uszczelnienie wpływów z Vat. Dochody z tego tytułu w rok zwiększyły się o 23,5 proc.

Minister Finansów Mateusz Morawiecki ogłasza nadwyżkę budżetową po sierpniu.
Minister Finansów Mateusz Morawiecki ogłasza nadwyżkę budżetową po sierpniu. (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Nadwyżka budżetu po sierpniu wyniosła 4,9 mld zł - podało w środę Ministerstwo Finansów. Duży wpływ na to miało uszczelnienie wpływów z VAT. Dochody z tego tytułu w rok zwiększyły się o 23,5 proc.

- Nadwyżka pozwala sfinansować wielki plan społeczny rządów Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki omawiając najnowsze statystyki. - Możemy sobie pozwolić na więcej w ramach ochrony zdrowia. Spokojnie domknie się też finansowanie programu 500+.

- Dzięki budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy niż zakładaliśmy, może nawet znacząco mniejszy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, o ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji - powiedział Morawiecki, który szacuje, że deficyt budżetowy będzie na koniec tego roku niższy o 10, może nawet 20 mld zł od zakładanego na ten rok.

Szef resortu finansów podkreślił zasługi uszczelnienia przepisów w zakresie rozliczania VAT-u i systematycznego eliminowania nadużyć jakim są m.in. tzw. karuzele VAT-owskie. Zaznaczył przy tym, że uczciwi przedsiębiorcy nie muszą się obawiać wzmożonych kontroli. Według Morawieckiego jest ich mniej niż w poprzednich latach, ale są bardziej skuteczne.

Zobacz także: Morawiecki dla money.pl o PKB: jesteśmy po bezpiecznej stronie mocy i tęczy

Według szacunkowych danych Ministerstwa Finansów dochody budżetu od stycznia do sierpnia wyniosły 235 mld zł, czyli 72,2 proc. dochodów założonych na cały rok. Z kolei wydatki opiewały na kwotę 230,1 mld zł, czyli 59,8 proc. planu.

Zgodnie z danymi MF, dochody budżetu były wyższe o 20,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Uwagę zwracają dochody z VAT, które są wyższe o 23,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To jest o około 20,3 mld zł.

Z kolei wpływy z CIT, a więc podatku od dochodów spółek, są wyższe o 13,3 proc., to jest 2,4 mld zł.

- Za rządów naszych poprzedników wpływy z CIT nie rosły, mimo że obroty firm rosły o 100 proc. - wypomniał opozycji Morawiecki. - My domykamy szczelinę, przez którą przez lata wypływały pieniądze.

W kontekście CIT wicepremier odniósł się do rajów podatkowych, które są wielkim problemem Europy, z którymi zamierza walczyć. Nie tylko w ramach Polski, ale i przekonuje ministrów finansów innych krajów do skuteczniejszej wspólnej mobilizacji przeciwko rajom, które z typowo rozumianym rajem nie mają wiele wspólnego.

Rosną też dochody z akcyzy i podatku od gier. W skali roku są większe o 4,1 proc., tj. 1,8 mld zł. W tym samym czasie wpływy z PIT, czyli podatku od dochodów osób fizycznych, były wyższe o 8,3 proc., tj. 2,5 mld zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(674)
Stach
6 lat temu
Ludzie, do kogo ta mowa. Nie ma żadnej nadwyżki ale 50 miliardów deficytu. W ten sposób, to można było zaplanować jeszcze większy deficyt i ogłosić, że jest 20 miliardów nadwyżki. Nadwyżka to będzie, jak dochody budżetu przewyższą wydatki.
Teresa
6 lat temu
Brawo Panie Wicepremier ze będę głosować na Pana Partię (Ojca)
dscds
6 lat temu
gaspodarka na swiecie ryszyla a nie morawiecki
REFORMY
6 lat temu
WRESZCIE ZALTALI DNO BO DO TEJ PORY PLATFOMA ZROBILA DZIURE I PIENADZE SZLY DO MAFI PO TERAZ PRZYNAJMNIEJ DLA RODZIN 500 PLUS
niko
6 lat temu
A to dopiero sukces, kiedy się zakład dziurę budżetową na poziomie 60 mld zł i później się mówi, że jest pięknie bo będzie tylko 40 mld. To tak jakby trener piłkarski zakładał przed meczem, że przegra 6:0 a później po przegranej 4:0 ogłosił sukces... ale to dalej przegrana co nie?? To zacne uszczelnienie VATu polegało na ściągnięciu tego podatku od instytucji, które były do tej pory z niego zwolnione czyli urzędy gmin, szkoły, instytucje kultury, biblioteki itd.. a idąc dalej, to poza rozdawnictwem socjalnym, czy ktoś słyszał o jakichś większych inwestycjach w naszym kraju?? no raczej nie, a więc jeśli się nie inwestuje to kasa zostaje w budżetowej skarpecie. Wszystko przejemy na 500+ i skończymy jak Grecja parę lat temu!!!! Winszuję panie wicepremierze - bankierze!!!
...
Następna strona