Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nadzór nad rynkiem finansowym. Senat uchwalił prawo zapobiegające kryzysom

0
Podziel się:

Uchwalone przepisy mają za zadanie dostosować polskie prawo do nowych dyrektyw Unii Europejskiej.

Nadzór nad rynkiem finansowym. Senat uchwalił prawo zapobiegające kryzysom
(Reporter Poland)

Zwiększenie kompetencji Komitetu Stabilności Finansowej i wprowadzenie nowych norm ostrożnościowych dla instytucji finansowych - zakłada ustawa o nadzorze makroostrożnościowym nad rynkiem finansowym, którą bez poprawek poparł w piątek Senat.

Za ustawą o nadzorze makroostrożnościowym opowiedziało się 54 senatorów, dwóch było przeciw, 32 się wstrzymało. Uchwalone przepisy mają za zadanie dostosować polskie prawo do nowych dyrektyw Unii Europejskiej, wydanych już po kryzysie finansowym (tzw. dyrektywa CRD IV i rozporządzenie CRR).

Zgodnie z ustawą nadzorowi makroostrożnościowemu ma być poddany cały system finansowy, a organem odpowiedzialnym za ten nadzór w Polsce ma być Komitet Stabilności Finansowej (KSF). KSF istnieje już na mocy ustawy z 2008 roku, ale dzięki uchwalonym w środę zmianom jego uprawnienia będą wzmocnione.

Zgodnie z przepisami w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla stabilności finansowej, KSF ma być także odpowiedzialny za realizację zadań dotyczących zarządzania kryzysowego.

Członkami Komitetu mają być, tak jak obecnie: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Minister Finansów, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przewodniczący Komitetu ma być wyznaczany w zależności od tematyki spotkania. Przewodniczącym posiedzeń dotyczących realizacji zadań z zakresu nadzoru makroostrożnościowego będzie szef NBP, natomiast przewodniczącym spotkań dotyczących zarządzania kryzysowego - Minister Finansów.

W ocenie rządu dzięki nowym przepisom stabilność naszego systemu finansowego zostanie wzmocniona, a prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu finansowego ograniczone.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)