Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Naftohaz Ukrainy zapłacił za rosyjski gaz

0
Podziel się:

Koncern dokonał przedpłaty na dostawę przez Gazprom w styczniu 2015 roku około 1 mld metrów sześciennych gazu.

Naftohaz Ukrainy zapłacił za rosyjski gaz
(EAST NEWS)

Koncern Naftohaz Ukrainy dokonał przedpłaty na dostawę przez rosyjski koncern Gazprom w styczniu 2015 roku około 1 mld metrów sześciennych gazu - poinformował rzecznik Naftohazu. Gazprom potwierdził otrzymanie przedpłaty w wysokości 150 mln dolarów.

Przedstawiciele Gazpromu nie byli w stanie określić dokładnej ilości gazu za tę sumę, gdyż w przedpłacie należy uwzględnić niewykorzystany w całości przez Ukrainę gaz zakupiony w grudniu po innej cenie.

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym pod koniec października cena gazu dla Ukrainy w czwartym kwartale roku 2014 wyniosła 378 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, a w pierwszym kwartale roku 2015 ma wynieść 365 dolarów.

Dostawy gazu z Rosji na Ukrainę zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Kijowa. Dostawy przerwano, gdy Ukraina odmówiła płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy w Kijowie z prorosyjskiej na prozachodnią.

Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)