Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowy najbogatszy człowiek Azji. Przegonił prezesa Alibaby

Nowy najbogatszy człowiek Azji. Przegonił prezesa Alibaby

Pony Ma pierwszą firmę założył w wieku 26 lat Fot. Liu jingyu - Imaginechina/EAST NEWS
Pony Ma pierwszą firmę założył w wieku 26 lat

Ma Huateng, znany jako Pony Ma, został właśnie najbogatszym człowiekiem w Azji. Fortunę zbił dzięki prowadzeniu firmy Tencent, chińskiego giganta z branży IT. Dotychczasowy lider, Jack Ma z Alibaby, musi się zadowolić drugim miejscem na liście.

Uaktualnioną listę najbogatszych ludzi w Azji opublikował "Forbes". Według jego wyliczeń Pony Ma ma obecnie majątek wart 37 mld dolarów, o 600 mln dolarów więcej niż Jack Ma. Daje mu to osiemnastą lokatę wśród miliarderów z całego świata. Dla porównania lider listy, Bill Gates, dysponuje majątkiem o wartości 89,8 mld dolarów (niedawno jednak przez kilka godzin handlu na giełdzie na Wall Street musiał ustąpić pierwszeństwa Jeffowi Bezosowi z Amazona).

Tencent i Alibaba w ciągu ostatnich lat rozbudowały swoje internetowe imperia. Pierwotnie oba koncerny kierowały się podobną strategią, zwiększając udziały w e-handlu (do Alibaby należą platformy Taobao oraz Tmall, do Tencentu serwis JD). Od początku działalności Tencent rozwijał też usługi społecznościowe. Dzisiaj, używając swojego komunikatora WeChat, może dobudowywać nowe funkcjonalności. Te zaś przekładają się na większe przywiązanie użytkowników do oferowanych usług.

Hitem firmy w ostatnim roku okazała się gra na urządzenia mobilne "Honour of Kings". Gra w nią już ponad 200 mln osób, czyli co siódmy mieszkaniec Chin. Gra wywołała w ostatnim miesiącu wiele kontrowersji, bo ma nadmiernie uzależniać użytkowników. Tencent został publicznie skrytykowany w państwowych mediach, co przełożyło się na gigantyczne spadki cen akcji firmy na giełdzie.

Zobacz też, czego młodzi ludzie oczekują dziś od pracodawców:

Nadmierne uzależnienie od "Honour of Kings" jako powód potencjalnych kłopotów wskazywał także oficjalny dziennik chińskiej armii, którego zdaniem młodzi żołnierze spędzają wolny czas jedynie na grze.

Pony Ma założył firmę w 1998 r. w wieku 26 lat. Pierwszym produktem był komunikator QQ będący kopią izraelskiego ICQ. Wraz z upływem czasu Tencent coraz mocniej inwestował w gry mobilne.

Przed kilkoma laty przejął amerykańskiego producenta światowego hitu, gry "League of Legends" oraz fińskiego twórcę "Clash of Clans". Obecnie koncern zajmuje piąte miejsce na świecie, między Facebookiem a Alibabą, w branży IT pod względem kapitalizacji.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Bieda
2017-08-10 20:15
Proponuje podać listę 10 najbiedniejszych Azjatów. Będzie to tak samo głupie jak lista najbogatszych.
Wachnicki Jarosław Paweł
2017-08-10 13:57
Branże IT tworzą prąd miliarderów
wwwwww
2017-08-10 13:52
qq - pamietam :)
Pokaż wszystkie komentarze (6)