Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO ostrzega przed rosyjskimi samolotami

0
Podziel się:

W przestrzeni Unii Europejskiej przechwycono w tym roku 400 rosyjskich maszyn.

NATO ostrzega przed rosyjskimi samolotami
(Polaris/East News)
bETOjQqd

Ich przeloty przez przestrzeń powietrzną krajów bałtyckich stanowią coraz większe zagrożenie; ponad 100 razy lotnictwo NATO przechwyciło w tym regionie obce samoloty - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg (na zdjęciu).

W przestrzeni Unii Europejskiej samoloty NATO przechwyciły w tym roku 400 rosyjskich maszyn. _ - To o 50 proc. więcej niż w roku ubiegłym _ - powiedział sekretarz generalny NATO w estońskiej bazie sił lotniczych Amari. Stoltenberg nie wyjaśnił jednak, czy 100 samolotów przechwyconych nad krajami bałtyckimi należało do Rosji. Przechwycenie samolotu polega na tym, że maszyny NATO wylatują mu naprzeciw i eskortują go tak długo, aż oddali się na bezpieczną odległość - wyjaśnia AFP.

Stoltenberg rozpoczął od Estonii podróż po krajach bałtyckich, której celem jest zapewnienie ich o poparciu NATO - komentuje AFP. Szef NATO wyjaśnił, że przeloty rosyjskich maszyn są niebezpieczne nie tylko dlatego, że zbliżają się one do przestrzeni powietrznej krajów sojuszniczych, ale też ze względu na to, w jaki sposób latają te samoloty: nie przekazują one swoich planów lotu ani nie nawiązują kontaktu radiowego z cywilną kontrolą ruchu powietrznego, co stanowi potencjalne zagrożenie dla cywilnej komunikacji lotniczej.

bETOjQqf

Reuters wyjaśnia też, że rosyjskie samoloty mają podczas lotu wyłączone transpondery. Są to urządzenia komunikacyjne, które umożliwiają lokalizację oraz identyfikację maszyn i używane są w systemach zarządzania ruchem lotniczym.

Stoltenberg dodał, że NATO _ musi pozostać czujne _ ze względu na zwiększoną aktywność sił zbrojnych Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego, Norweskiego i Czarnego. W tym działaniu _ jest metoda, która powinna nam przypomnieć sposób postępowania (Rosjan) w latach zimnej wojny _ - dodał.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Estonii Taavim Roivasem Stoltenberg powiedział, że NATO _ jest gotowe, by zareagować (na akcje Rosjan), kiedy będzie to potrzebne _.

Na początku listopada naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove mówił o przelotach rosyjskich samolotów wojskowych przez europejską przestrzeń powietrzną, które miały miejsce kilka dni wcześniej; brały w nich udział większe ich formacje, używające bardziej _ prowokacyjnych _ niż zwykle tras. NATO informuje, że ostatnio wielokrotnie podrywa swe samoloty, by zidentyfikować _ nieznane lub potencjalnie wrogie samoloty _ zbliżające się do przestrzeni powietrznej krajów europejskich - przypomina Reuters.

bETOjQql
Czytaj więcej w Money.pl
Zawiesili broń, a każdego dnia ginie 13 osób Średnio 13 osób ginie każdego dnia na Ukrainie.
Władimir Putin będzie walczył z rewolucjami W opinii Władimira Putina ekstremizm jest zagrożeniem dla stabilności państwa i może zachwiać systemem społeczno-gospodarczym.
Rosja szczerze ocenia relacje z Polską Mówił o tym rzecznik rosyjskiej dyplomacji Aleksandr Łukaszewicz.
bETOjQqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)