Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

4,8 mln zł czeka na wypłatę ofiarom nawałnicy w woj. pomorskim. Firma budowlana opóźnia odbudowę

0
Podziel się

4,8 mln zł jest na kontach gmin i czeka na wypłatę osobom poszkodowanym podczas sierpniowej nawałnicy na Pomorzu - zapewnił wojewoda pomorski. Do tej pory na zasiłki przekazano gminom 17 mln zł. Na terenach, które ucierpiały podczas kataklizmu brakuje fachowców.

Straty pomorskich gmin szacowane są na prawie sto milionów złotych
Straty pomorskich gmin szacowane są na prawie sto milionów złotych (PAP/Marcin Bielecki)
bDSoQeqd

4,8 mln zł jest na kontach gmin i czeka na wypłatę osobom poszkodowanym podczas sierpniowej nawałnicy na Pomorzu - zapewnił wojewoda pomorski. Do tej pory na zasiłki przekazano gminom 17 mln zł. Na terenach, które ucierpiały podczas kataklizmu, brakuje fachowców.

We wtorek wojewoda pomorski Dariusz Drelich odwiedził mieszkańców wybranych miejscowości w gminach Czarna Dąbrówka i Parchowo oraz Brusy i Czersk, którzy ucierpieli podczas sierpniowych gwałtownych burz na Pomorzu.

Ofiary kataklizmu w kontenerach

Wojewoda powiedział, że podczas spotkań z samorządowcami i mieszkańcami chce dowiedzieć się, jak przebiega pomoc, jak realizowana jest wypłata zasiłków, czego jeszcze potrzeba gminom i mieszkańcom. W ostatnich dniach osiem rodzin otrzymało zestawy modułowe kontenerów, ogrzewanych i ocieplanych.

bDSoQeqf

Drelich wyjaśnił, że otrzymały je rodziny, które chcą mieszkać blisko swoich odbudowywanych domów, których stan nie pozwala na zamieszkanie. Wynajęcie kontenerów finansują urząd wojewódzki i samorządy.

- Przekazaliśmy na zasiłki gminom 17 mln zł, z czego 4,8 mln zł jest w tej chwili na rachunkach gmin i czeka na wypłatę - poinformował wojewoda. Powiedział, że "w większości zostały zrealizowane zasiłki z wniosków na odbudowę i te do 6 tys. zł".

- W tej chwili wypłacane są zasiłki do 200 tys. zł - dodał. Zaznaczył, że gminy te najwyższe zasiłki wypłacają w transzach. Są one rozliczane na podstawie faktur.

bDSoQeql

Firma budowlana opóźnia odbudowę

Drelich przyznał, że "teraz niepokoi go zbyt wolna wypłata zasiłków na odbudowę budynków gospodarczych". - Tu też chcielibyśmy przyspieszyć - dodał. Wyraził nadzieję, że "w październiku uda się rozliczyć wszystkie kwoty, które samorządy zdążą wypłacić poszkodowanym".

- Odbudowa trwa, są pieniądze, leżą materiały budowlane, ale trzeba czekać na firmę budowlaną, która może rozpocząć prace np. dopiero za tydzień - mówił.

- Tutaj jest wyścig z czasem, pogoda może się pogarszać, ale niestety brakuje zwłaszcza fachowców, murarzy, cieśli - tłumaczył.

bDSoQeqm

- Widać, że wszędzie coś się dzieje, tam gdzie ludzie sami sobie nie mogą poradzić, to jest pomoc i zaangażowanie ze strony samorządów, chociażby w zakresie znalezienia firmy, wykonawcy - mówił.

Straty szacowane na 100 mln złotych

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Około 50 osób doznało też różnego rodzaju obrażeń. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

Straty pomorskich gmin głównie w zakresie infrastruktury spowodowane nawałnicą szacowane są na prawie sto milionów złotych.

bDSoQeqG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)