Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

42 mln zł wsparcia dla poszkodowanych przez nawałnice. Szydło apeluje do gmin

11
Podziel się:

- Samorządy otrzymały już ponad 42 mln zł na wparcie dla osób poszkodowanych przez nawałnice - poinformował w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak dodał, pomoc ta skierowana jest do ponad 7,3 tys. rodzin. Z kolei premier Beata Szydło zaapelowała, aby zgłaszały się kolejne gminy, które ucierpiały.

Chojnice. Premier Szydło z ministrem Błaszczakiem i komendantem głównym Powiatowej Straży Pożarnej Leszkiem Suskim
Chojnice. Premier Szydło z ministrem Błaszczakiem i komendantem głównym Powiatowej Straży Pożarnej Leszkiem Suskim (PAP/Adam Warżawa)

Na briefingu po sobotnim spotkaniu w Chojnicach z udziałem premier Beaty Szydło, szef MSWiA przypomniał, że pierwsze pieniądze na pomoc dla poszkodowanych zostały przekazane samorządom już w poniedziałek; dotychczas (stan na sobotę rano) samorządy otrzymały w sumie ponad 42 mln zł.

- To jest wsparcie skierowane do ponad 7,3 tys. rodzin, wsparcie bezpośrednie, umożliwiające funkcjonowanie w czasie przejściowym, zanim odbudują domy - dodał minister.

Podkreślił, że rząd błyskawicznie wydał rozporządzenie upraszczające procedury związane z szacowaniem strat i naprawą szkód.

Zobacz także: Tak wyglądała droga w okolicach wsi Rytel. Zobacz wideo:

Premier Szydło apeluje o zgłaszanie gmin

Do wtorku samorządowcy mogą zgłaszać gminy, które powinny być objęte rozporządzeniem upraszczającym procedury związane z remontem lub odbudową domów zniszczonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że w środę zostanie wydany do niego aneks.

Chodzi o wydane w czwartek rozporządzenie rządu ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych". Upraszcza ono procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku nawałnic. Dokument zawiera wykaz 101 gmin - 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego.

W piątek marszałek pomorski Mieczysław Struk (PO) zaapelował do premier o poszerzenie listy gmin.

Szefowa rządu, która w sobotę w Chojnicach (woj. pomorskie) spotkała się m.in. z ministrami, by omówić sytuację po nawałnicach, pytana była na briefingu o apel pomorskiego marszałka. - Marszałek nie musi do mnie apelować, bo my sami doskonale wiemy, że musimy to rozporządzenie poszerzyć - odpowiedziała.

Wskazała, że wielu samorządowców nie zgłosiło gmin, które powinny być uwzględnione w rozporządzeniu, wówczas, gdy było ono przygotowywane. Jak dodała, "rzeczą oczywistą jest", że będzie do niego aneks - poszerzenie o kolejne gminy. Zaapelowała do samorządów, by do wtorku, do końca dnia, zgłaszały gminy, a w środę - jak zapowiedziała - przygotowany ma być aneks z dodatkowymi gminami.

Premier podkreśliła, odwołując się do własnych doświadczeń jako byłego samorządowca, że organizowanie pomocy w dużej mierze zależy od samorządów, które są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich potrzeby.

Z kolei do marszałka pomorskiego zaapelowała, żeby zaangażował się w akcję pomocy poszkodowanym i uruchomił swoje służby. - Mamy takie wrażenie, że niektórzy marszałkowie nie za bardzo są zorientowani w tym, że oni także mają narzędzia i możliwości prowadzenia akcji wspierania ludzi. Tutaj, przy tej wyjątkowej sytuacji, jest potrzebna solidarność wszystkich - podkreśliła

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przypomniał, że marszałek odpowiada za utrzymanie dróg wojewódzkich i zaapelował, by służby podległe marszałkowi pomorskiemu uprzątnęły drzewa z poboczy dróg wojewódzkich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
rondo
7 lat temu
Rząd dał ciała, ale spiął się i pomaga jak może. Nie ma co bić piany.
eee
7 lat temu
wierzycie w te bzdury ze oni komus cos dadzą?
anty
7 lat temu
42mln dla 7300rodzin, 21mln dla 1 Ojca, 800mln dla TVP.
M
7 lat temu
Tyle to państwo przeznacza dla każdego poszkodowanego - 7300 X 6000 = 43 800 000 zł . To jest pomoc na bieżące potrzeby do życia , gdzie pozostała pomoc na odbudowę domostw ?
Em
7 lat temu
To ile trzeba wyciac drzew zeby to pokryc. Cos mi sie zdaje ze jak tak dalej pojdzie to cala puszcze szlag trafi