Notowania

nawalny
16.11.2016 12:08

Rosyjski opozycjonista nie zdefraudował milionów? Wyrok uchylony

Sąd Najwyższy Rosji uchylił w środę wyrok wobec jednego z liderów rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, skazanego w 2013 r. na 5 lat łagru i grzywnę 500 tys. rubli (7,5 tys. dol.) za zdefraudowanie 30 mln rubli (460 tys. dol.) z państwowej spółki Kirowles.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Geraint Rowland / Flickr (CC BY 2.0))

Sąd Najwyższy zajął się tą sprawą po tym, jak w lutym tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu oraz zarządził wypłacenie mu 56 tys. euro kosztów sądowych i poniesionych szkód.

W opinii Trybunału wyrok rosyjskiego sądu był "arbitralny" i można się obawiać, że "miał polityczny charakter".

Obecnie Sąd Najwyższy uznał, że wystąpiły nowe okoliczności i sprawa ma być ponownie rozpatrzona w sądzie, w którym proces toczył się w lipcu 2013 roku.

W procesie w 2013 roku sąd obwodowy w Kirowie, mieście położonym 900 km na wschód od Moskwy, skazał Nawalnego na pięć lat pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek i grzywnę. Sąd wyższej instancji utrzymał wyrok, ale zawiesił wykonanie kary na pięć lat.

Nawalny, który od lat oskarża rosyjskie elity władzy o korupcję, wyraził opinię, że odsyłając sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Kirowie Sąd Najwyższy nie wypełnił zalecenia ETPC.

- Sprawa została zweryfikowana w szczegółach i powinienem zostać uniewinniony. Dzisiejsza decyzja została wydana w jedynym celu - aby zmusić mnie do powrotu do Kirowa na rozprawę i tym samym utrudnić moją działalność polityczną - powiedział Nawalny.

Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

Tagi: nawalny, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz