Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Nawet 10 tys. amerykańskich żołnierzy w Polsce. Już w 2016 r.

0
Podziel się:

Nasza obecność tutaj cały czas rośnie i będzie to korzystne dla Polski - ocenia Stephen Mull, ambasador USA w naszym kraju.

Nawet 10 tys. amerykańskich żołnierzy w Polsce. Już w 2016 r.
(WP.TV)
bEJvdPYl

- Stałe bazy wojsk amerykańskich okazały się za bardzo kontrowersyjnym pomysłem - mówi w rozmowie z portalem Money.pl Stephen Mull, ambasador USA w naszym kraju. - Jednak nasza obecność tutaj cały czas rośnie i będzie to korzystne dla bezpieczeństwa Polski.

Amerykański dyplomata przyznaje, że prawie każde ugrupowanie polityczne w Polsce chce stałej bazy amerykańskiego wojska, jednak kiedy sprawa była debatowana w ubiegłym roku na szczycie NATO, okazało się, że jest zbyt kontrowersyjna.

bEJvdPYn

- Są członkowie sojuszu, którzy są bardzo przeciwni, bo byłoby to zbyt prowokacyjne - tłumaczy w rozmowie z Money.pl, przeprowadzonej podczas tegorocznego Wrocław Global Forum. - Dlatego w NATO zapadła decyzja, żeby rozmieścić siły amerykańskie i z innych krajów NATO na terenie Polski i krajów bałtyckich w ramach ćwiczeń rotacyjnych.

Co prawda podczas tego samego Forum Tomasz Siemoniak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej mówił o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO i większego wsparcia dla krajów aspirujących do Sojuszu, a Ryszard Schnepf, polski ambasador w USA, mówił Money.pl, że idea powstania stałych baz w Polsce jest popularna w amerykańskim Kongresie, jednak Stephen Mull jest przekonany, że na razie do tego nie dojdzie. Obecne i już zaplanowane posunięcia, czyli niedawne ćwiczenia szpicy NATO w Polsce, zainstalowanie jednostki planistyczno-dowódczej w Bydgoszczy i wzmocnienie korpusu w Szczecinie będą dla bezpieczeństwa Polski korzystne.

- Do końca roku 5 tysięcy amerykańskich żołnierzy będzie ćwiczyć w Polsce - mówi Stephen Mull. - W przyszłym roku spodziewam się, że będzie to dwa razy więcej.

_ Tegoroczne Wrocław Global Forum, organizowane od 11 do 13 czerwca obejmowało, tematyką najważniejsze problemy, przed którymi stoi dziś Europa, zarówno w nawiązaniu do kryzysu w strefie euro, jak i konfliktu na Ukrainie, polaryzacji politycznej w Europie oraz zwiększającego się wpływu gospodarek azjatyckich. Więcej informacji w serwisie specjalnym Wrocław Global Forum w Money.pl _.

bEJvdPYt

ZOBACZ POZOSTAŁE CZĘŚCI WYWIADU ZE STEPHENEM MULLEM: Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m356658.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-podsluchowa-w-po-schetyna-to-nie-beda,102,0,1828198.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Schetyna: To nie będą dla nas łatwe wybory
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m356710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/garri-kasparow-oskarza-zachod-wasze-sankcje,80,0,1828176.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kasparow: "Wasze sankcje są nic niewarte"
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m356666.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tomasz-siemoniak-liczy-na-wzmocnienie,177,0,1827761.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO wzmocni wschodnią flankę? Jest apel
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m356636.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc-dla-frankowiczow-minister-szczurek-jej,205,0,1827533.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Minister finansów o pomocy dla frankowiczów
bEJvdPYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)