Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nazi Poland" od Mattel. Polacy mogą skarżyć firmę

0
Podziel się:

Określenie ''nazistowska Polska'' znalazło się w edukacyjnej grze karcianej wydanej przez amerykański koncern Mattel.

"Nazi Poland" od Mattel. Polacy mogą skarżyć firmę
(twitter)

Sprawa producenta lalki Barbie, który używa w jednej ze swoich zabawek określenia "Nazi Poland" nie pozostała bez echa. Szeroko komentują ją amerykańskie media. Będzie odpowiedź Polski w tej sprawie? - Istnieje możliwość pozwania firmy przez obywatela polskiego, który uznałby, że naruszono jego dobra osobiste - uważa Rafał Koniecek, adwokat.

Aktualizacja: 20:37

Koncern zabawkarski Mattel zapewnia, że poprawił już błąd w swojej edukacyjnej grze karcianej, w której pojawiło się określenie "nazistowska Polska". W oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu, firma podkreśliła, że błąd został wykryty i naprawiony - karta z wyrażeniem "Nazi Poland" została usunięta. "Przepraszamy za te karygodne niedopatrzenie, szczególnie w kontekście obchodzonego niedawno Dnia Pamięci o Zagładzie."

Określenie ''nazistowska Polska'' znalazło się w edukacyjnej grze karcianej wydanej przez amerykański koncern Mattel. Emocje wywołuje jedna z kart. Można na niej przeczytać, że film Stevena Spielberga ''Lista Schindlera" opowiada o przedsiębiorcy, który uratował około tysiąca Żydów w "Nazi Poland"

O sprawie wspominają amerykańskie media. Agencja Associated Press zaznacza, że nie ma oficjalnego komunikatu firmy Mattel, która wypuściła grę. Tutejsza prasa zwraca również uwagę na stanowczą reakcję naszego rządu. Na profilu firmy na stronie internetowej Facebook nie ma jak na razie żadnej reakcji producenta.

Są za to wpisy oburzonych internautów i pytania dlaczego Mattel świadomie wprowadza w błąd ludzi na całym świecie, niektórzy domagają się także przeprosin. Jest również propozycja aby bojkotować zabawki produkowane przez Mattela.

Pierwsza w tej sprawie zareagowała nasza ambasada w Waszyngtonie, która wezwała koncern do korekty określenia niezgodnego z prawdą historyczną i godzącego w dobre imię Polski. Sprawę jako pierwsza nagłośniła polonijna gazeta z Nowego Jorku "Nowy dziennik".

- Na gruncie prawa polskiego nie widzę możliwości skierowania przez Polskę pozwu przeciwko firmie Mattel - mówi z kolei adwokat Rafał Koniecek. Podkreślił, że istnieje możliwość pozwania firmy przez obywatela polskiego, który uznałby, że naruszono jego dobra osobiste.

Koniecek przypomniał, że podobne postępowania o naruszenie dóbr osobistych kierowane przeciwko podmiotom zagranicznym toczyły się już w naszym kraju - jedno dotyczyło pozwu przeciwko gazecie ,,Die Welt", a kolejne pozwu przeciwko gazecie ,,Focus".

Sprawę użycia uderzającego w Polskę określenia wykryła polonijna gazeta "Nowy Dziennik" z Nowego Jorku. Na kontrowersyjnej karcie znajduje się opis fabuły filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Czytamy na niej, że obraz "opowiada prawdziwą historię katolickiego biznesmena, który ratuje ponad tysiąc Żydów w nazistowskiej Polsce". Na karcie w polskojęzycznej wersji gry ten zwrot nie występuje.

Czytaj więcej w Money.pl
Świat zwariował na punkcie tej ulicznej gry Pierwsze mistrzostwa świata rozegrano prawie dziesięć lat temu. Tegoroczne odbyły się w amerykańskim mieście Bridgton.
"Nowa Barbie" jak zwykła kobieta. Ma cellulit Na rynek mają wejść akcesoria, m.in. ubrania i zestaw 38 specjalnych naklejek imitujących np. trądzik.
Ważna ustawa wraca do sejmowej komisji Nowela ma ułatwić organizacjom pożytku publicznego urządzanie loterii fantowych i gier bingo fantowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)