Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

NBP: w Polsce maleje liczba bankomatów. Wolimy karty, niż gotówkę

82
Podziel się:

Jak poinformował Narodowy Bank Polski, liczba bankomatów w całym kraju maleje. Pod koniec zeszłego roku było ich 23 230. Na przestrzeni kwartału zniknęło 96 urządzeń.

NBP: w Polsce maleje liczba bankomatów. Wolimy karty, niż gotówkę
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Według danych zebranych przez NBP, w ciągu 9 miesięcy od marca 2017 roku liczba bankomatów zmniejszyła się o 521 sztuk. Zmniejszyła się też liczba wypłat gotówki. W ostatnim kwartale ubiegłego roku odnotowano 167,4 mln takich transakcji, czyli o 6,8 mln mniej niż w poprzednim, co stanowi spadek o 3,9 proc.

Zmalała też wartość wypłat w bankomatach. W czwartym kwartale spadła do 83,5 mld zł. To o 1,8 mld mniej niż wypłacono w trzecim kwartale roku 2017.

Jak poinformował NBP, średnia wartość wypłaty w bankomacie w czwartym kwartale 2017 roku wyniosła 499 zł. Kwartał wcześniej było to 490 zł. W tym samym czasie średnia dzienna liczba wypłat przypadających na pojedynczy bankomat spadła do 78 z 81.

Na popularności zyskują karty płatnicze. W ostatnim kwartale 2017 wyemitowano ich 39 095 880, czyli ponad 500 tys. więcej, niż w poprzednim. Systematycznie rośnie też ilość transakcji wykonywanych kartami.

Oglądaj też: Kradł z bankomatów dzięki specjalnym nakładkom

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(82)
Emigrant30
4 lata temu
No jak tam dziś niedziela nie? to trzeba swetowac jacy to wolni i niepodlegli jestescie co nie? I jak tam z ta wolnoscia u was? Dalej zarabiacie po 1900 brutto za harowe przez caly miesiac jak jacys niewolnicy czy pokutnicy? I co jako niepodlegle panstwo ta kasa ktora wytworzycie idzie czesc na ukraine a wiekszosc do zagranicznych firm tak? No jak to z ta wasza wielka niepodlegloscia jest hmm? Kiedy zrozumiecie ze jestescie nikim w tej swojej suwerennej, njepodleglej, wspanialej polsce a na was tylko sie robi jedynie WIELKA KASE?
Marek
4 lata temu
Spokojnie pojawiaja sie Bitcomaty z Bitcoinami :))))
BO 53
4 lata temu
Na ten cel pińendzy ma i nie będzie
Guciol
4 lata temu
Tresowanie do korzystania z kart bez gotówki
ses
4 lata temu
ilość bankomatów spadła o 4 promile i już mamy artykuł, że bankomaty znikają? nieźle!
...
Następna strona