Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Innowacje na zamówienie. Rządowa agencja będzie dawać pieniądze

3
Podziel się:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce zmobilizować rodzimych naukowców i wynalazców do tworzenia przełomowych technologii pod konkretne zamówienia.

Innowacje na zamówienie. Rządowa agencja będzie dawać pieniądze
(Jan GRACZYNSKI/East News)

Jeszcze w tym kwartale może zostać ogłoszony pierwszy z serii otwartych konkursów na innowacje, wzorowanych na amerykańskich Grand Challenges, czyli "wielkich wyzwaniach" - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Konkursy te mają rozwiązywać zadany przez zamawiającego, ściśle określony problem. Finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju projekt ma zainspirować naukowców, studentów, domorosłych wynalazców, pasjonatów, innowacyjne firmy czy pracujących w interdyscyplinarnych zespołach, do tworzenia nowatorskich, często przełomowych rozwiązań z określonej dziedziny - podaje gazeta.

Taka formuła - pisze dziennik - sprawdziła się już m.in. w USA, gdzie amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DAR-PA), właśnie dzięki Grand Challenge, mogła wdrożyć np. takie innowacje jak autonomiczne samochody.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
KO123
6 lat temu
I tak całą forsę zakosi Wyższa Szkoła Teleportacyji z Tounia od łojca Kalgona.
buhah
6 lat temu
znajac pis beda za nasze pieniadze zamawiac wynalazki juz istniejace i ugadane po to tylko by w TVPIS pochwalic sie pozniej propaganda sukcesu
Innowator.
6 lat temu
Co za brednie... Jak można tworzyć innowacja pod zamówienie? Przecież myśl innowacyjna przychodzi wtedy gdy czymś się interesujemy, nad czymś pracujemy i na skutek dobrej znajomości problemu oraz dużego doświadczenia znajdujemy rozwiązanie, które pozwoli spojrzeć na sprawę z zupełnie innej perspektywy. Przykład samochodów autonomicznych to przykład patologii, a nie innowacji, ktoś chce pozbawić pracy miliard ludzi i podłączyć do internetu rzeczy miliard pojazdów aby kontrolować użytkowników i zbierać o nich big data. Pogratulować rządowi kolejnego pomysłu, podczas gdy prawdziwe innowacje czekają na niekończące się zapowiedzi o tym, że będzie można zgłosić innowacyjny projekt do programu wspierającego innowacje, który będzie kołem zamachowym... chyba na własną kadencję rządu. Patologia patologią patologię pogania.