Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
15.02.2016 07:30

Negocjacje UE z Wielką Brytanią na ostatniej prostej

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk rozpoczyna w poniedziałek podróż po krajach członkowskich, by przekonywać do kompromisu. W czwartek w Brukseli rozpoczyna się dwudniowy szczyt, na którym przywódcy 28. krajów mają się porozumieć w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Number 10)

Referendum dotyczące przyszłości tego kraju we Wspólnocie planowane jest za kilka miesięcy.

Nie udało się negocjatorom z unijnych krajów dojść do porozumienia w sprawie postulatów Londynu. Zatem te kluczowe kwestie zostaną rozstrzygnięte przez przywódców na szczycie. Szef Rady Europejskiej, który prowadzi negocjacje, w poniedziałek będzie w Paryżu i Bukareszcie, by przekonywać prezydentów Francji i Rumunii do porozumienia, we wtorek będzie w Atenach, Berlinie i Pradze, by rozmawiać z premierami Grecji i Czech oraz z kanclerz Niemiec.

Na porozumienie w sprawie proponowanych zmian liczy premier David Cameron. - Jeśli uda nam się to osiągnąć, jednoznacznie zarekomenduję Brytyjczykom pozostanie w zreformowanej Unii Europejskiej na nowych zasadach - mówił kilka dni temu szef brytyjskiego rządu.

Dla Polski najważniejszą sprawą jest czasowe i częściowe ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów na Wyspach. Polska zabiega, by inne państwa nie mogły takich ograniczeń w przyszłości wprowadzać u siebie. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że taką chęć już zgłosiły Niemcy i Francja.

Część postulatów Warszawy - jak wynika z ustaleń Polskiego Radia - już zostało uwzględnionych, ale trwają negocjacje w sprawie kolejnych, bardziej rygorystycznych zapisów, które nie pozwolą na dowolną interpretację ustaleń z Wielką Brytanią.

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz