Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Negocjacje z Iranem. Mieszane reakcje na porozumienie nuklearne z Lozanny

0
Podziel się:

Delegacja irańskich negocjatorów była ciepło witana w piątek po powrocie do kraju z Lozanny, gdzie zawarto wstępne porozumienie nuklearne. Entuzjazmu nie podzielają twardogłowi, według których umowa jest korzystna dla Zachodu, ale dla Iranu - katastrofalna.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani
Prezydent Iranu Hasan Rowhani (EPA/Borna Qasemi)

Po nocy, która upłynęła na świętowaniu, dziesiątki młodych ludzi zorganizowały powitanie szefowi MSZ Mohammadowi Zarifowi i jego zespołowi ekspertów oraz dyrektorów politycznych - podała agencja Isna.

"Niech żyje Zarif, niech żyje Aragczi" - skandowali zebrani, mając na myśli także wiceszefa MSZ Abbasa Aragcziego.

Tłum ludzi otoczył samochód Zarifa i skandował hasła poparcia dla ministra i prezydenta Hasana Rowhaniego. Zebrani sarkastycznie składali "kondolencje" ultrakonserwatywnemu dziennikowi irańskiemu "Kajchan" i Izraelowi, od początku sprzeciwiającym negocjacjom nuklearnym Iranu z grupą sześciu mocarstw.

W krótkiej wypowiedzi na teherańskim lotnisku Mehrabad minister Zarif podziękował "za wyjątkowe wsparcie" duchowemu przywódcy Iranu Alemu Chemeneiowi, który ma ostateczny głos w kwestii irańskiego programu nuklearnego.

Bardzo krytyczni wobec porozumienia są irańscy twardogłowi. - Daliśmy w pełni osiodłanego konia, a w zamian dostaliśmy uszkodzoną uprząż - powiedział Hosejn Szariatmadari, doradca Chameneia i redaktor naczelny gazety "Kajchan".

Inny konserwatywny komentator Mahdi Mohammad odniósł się do zobowiązania Iranu, który obiecał, że przez co najmniej 15 lat nie będzie wzbogacać uranu w podziemnych zakładach w Fordo. - W Fordo wydarzyła się katastrofa - oznajmił.

W czwartek w Lozannie w Szwajcarii sześć mocarstw (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarło porozumienie określające kluczowe punkty przyszłego całościowego układu nuklearnego, który ma zostać uzgodniony do 30 czerwca. Zachód podejrzewa, że Iran prowadzi badania w celu budowy broni atomowej, a Teheran utrzymuje, że program ma wyłącznie charakter cywilny.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama dzwoni do Izraela i uspokaja Przywódca Stanów Zjednoczonych zapowiedział, że jego doradcy będą rozmawiać z Izraelem na temat możliwości dodatkowego wzmocnienia bezpieczeństwa tego kraju.
Jest porozumienie. Teheran nie zrobi bomby Iran zgodził się, że nie będzie wytwarzał ani przetrzymywał materiałów, z których można skonstruować broń masowego rażenia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)