Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Newag dostarczy pociągi elektryczne województwu zachodniopomorskiemu

28
Podziel się:

Na tory w regionie trafi 12 trzyczłonowych i pięć czteroczłonowych pojazdów. Newag ma dostarczyć także symulator, na którym będzie szkoliła się obsługa nowych pociągów.

Newag dostarczy pociągi elektryczne województwu zachodniopomorskiemu
(materiały prasowe Newag)

Newag wyprodukuje i dostarczy na Pomorze Zachodnie 17 nowych elektrycznych pociągów osobowych. Będą one obsługiwać połączenia kolejowe w regionie. Pierwsze składy mają trafić na Pomorze Zachodnie w maju przyszłego roku. Inwestycja jest warta ponad 250 mln zł.

Województwo zakończyło procedurę przetargową na wykonanie i dostawę 17 elektrycznych zespołów trakcyjnych - poinformowały w środę służby prasowe zachodniopomorskiego marszałka. Pojazdy dostarczy Newag z Nowego Sącza.

Na tory w regionie trafi 12 trzyczłonowych i pięć czteroczłonowych pojazdów. Newag ma dostarczyć także symulator, na którym będzie szkoliła się obsługa nowych pociągów. Przetarg zakłada możliwość zwiększenia zamówienia o dodatkowe 10 pojazdów.

Wartość inwestycji to ponad 250 mln zł. Poziom dofinansowania zakupu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego może wynieść 85 proc., a pozostałe środki pochodzić będą funduszu kolejowego i środków własnych województwa.

Umowę na wykonanie i dostarczenie pociągów województwo podpisze we wrześniu - powiedział Radosław Soćko z zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Jak dodał, pierwsze trzy pociągi mają trafić na tory w regionie do końca maja przyszłego roku, a kolejne będą dostarczane sukcesywnie.

Nowe składy będą kursowały ze Szczecina m.in. do Poznania, Słupska i Świnoujścia. Zastąpią także wysłużone pojazdy na trasach Szczecin - Kostrzyn i Szczecin Kamień Pomorski.

Województwo zachodniopomorskie kupuje pociągi od 2010 r. i jest właścicielem 48 takich pojazdów. Zdecydowana większość to zmodernizowany używany tabor.

W grudniu 2015 r. regularne kursy na zachodniopomorskich torach rozpoczął elektryczny pociąg Impuls. To trzynasty i ostatni z nowoczesnych pociągów kupionych przez województwo zachodniopomorskie w latach 2013-2015. Wartość trzynastu pojazdów to 278 mln zł, z czego 181 mln zł to dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
intro
6 lat temu
to nie polska firma...
schnufi
6 lat temu
Pogratulowac polskiej firmie,a te pendolino wwcisnela nam UE i pieniadze poplynely do Wloch.
Aga
6 lat temu
Kolej nie powina zamykac stacje w dubidzach powinna ją odnowić i puścić pociongi przez dubidze nierozumiem czemu małe mjejscowości mają cierpieć kiedyś było super stacja była ławki teraz nie ma nic wszystko niszczeje o to sie powino dbać
rezun-one
6 lat temu
Kontrakty to oni już umieją zdobywać, teraz dobrze by było gdyby nauczyli się jeszcze z nich wywiązywać.
darek411
6 lat temu
I znowu "wstrętna Unia" dołożyła się do Polski wstającej z kolan
...
Następna strona