Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nie masz na czynsz? Możesz odpracować. Polskie miasto zachęca dłużników

Nie masz na czynsz? Możesz odpracować. Polskie miasto zachęca dłużników

Fot. Kuba Bożanowski/Flickr (CC BY 2.0)

Ponad 200 mln zł sięga zadłużenie w opłatach czynszowych najemców mieszkań komunalnych i socjalnych w Łodzi. Magistrat zachęca do spłacania należności poprzez świadczenie pracy m.in. w szkołach, ośrodkach MOPS, zieleni miejskiej czy schronisku dla zwierząt.

Z danych Urzędu Miasta Łodzi wynika, że na koniec 2015 r. dług w opłatach czynszowych miało ponad 17,8 tys. - czyli prawie połowa - najemców mieszkań komunalnych. Byli winni miastu 194 mln zł. Zadłużenie o łącznej wysokości 6,6 mln zł posiadało też 60 proc. najemców lokali socjalnych.

Jak poinformowała Jolanta Baranowska z Biura Rzecznika Prezydent Łodzi, do końca grudnia 2015 r. wnioski o odpracowanie zaległości złożyło 70 łodzian. - Łączne zadłużenie tych osób sięgnęło 560 tys. zł. Z tej grupy 61 osobom wskazano miejsce wykonywania pracy. 21 osób odpracowało już ponad 25 tys. zł - w tym trzy osoby całe swoje zadłużenie. Natomiast dwie osoby zrezygnowały z uczestniczenia w projekcie, ale jednocześnie spłaciły swoje długi - wyjaśniła.

Magistrat proponuje dłużnikom stawkę godzinową w wysokości 11 zł. Długi można spłacać nie tylko poprzez prace fizyczne. Przygotowano też propozycje dla osób z wyższym wykształceniem, np. stanowisko asystenta nauczyciela. Wypracowane przez najemcę kwoty przekazywane są bezpośrednio na konto administracji. Jak zapewnia Baranowska, wysokość oferowanej stawki umożliwia spłacenie długu w ciągu kilku miesięcy.

Świadczenia rzeczowe - bo tak od strony formalnej nazywana jest praca dłużników na rzecz gminy - można realizować m.in. w Łódzkim Zakładzie Usług Komunalnych, Zarządzie Zieleni Miejskiej, szkołach oraz innych placówki nadzorowanych przez wydział edukacji UMŁ, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, łódzkim schronisku dla zwierząt, domach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczych czy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Najczęściej są to prace porządkowe, remontowo-konserwatorskie oraz drobne prace administracyjne i usługowe. To projekt skierowany w dużym stopniu do osób bez stałego zatrudnienia, gdyż świadczenie odbywa się w tygodniu, są jednak także oferty odpracowywania długu np. tylko w soboty.

Najemcy mogą skorzystać z takiej możliwości spłaty zadłużenia, o ile miesięczny dochód w gospodarstwie domowym nie przekracza: 1540,79 zł dla osób samotnych oraz 1100,56 zł na osobę w rodzinach.

Miasto Łódź posiada obecnie 47 tys. mieszkań komunalnych i socjalnych. Opracowana przez władze miasta polityka mieszkaniowa na najbliższe lata - oferująca m.in. atrakcyjne bonifikaty przy wykupie lokali na własność - zakłada intensywne zmniejszanie tego zasobu. Do 2020 r. planuje się zbycie 7,5 tys. mieszkań.

długi, mieszkania, czynsz, łódź
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
logikusmalus
193.200.83.* 2016-01-25 11:03
Nie masz na czynsz ? z wyjątkiem samotnych matek czy starych ludzi którzy nie mogą zarobić z oczywistych powodów i mogą mieć zaległości płatnicze , reszta to lenie . Lenie jak wiadomo nie będą pracować i nie pójdą odrobić zaległości sprzątając itp. Gdyby nie byli leniami nie mieli by zaległości , to bardzo oczywiste.
harpun 838@interia pl
188.146.137.* 2016-01-24 18:08
PIS powinien ZLIKWIDOWAC KOMINY PLACOWE I TO NATYCHMIAST NIMA NADTYM ZADNEJ KONTROLY OD PREZESA DO KIEROWNIKA MOWA O BUDRZETOWCE
jur:
79.185.139.* 2016-01-24 17:53
ciekawe ile osób zechce odpracować zaległy czynsz, myslę że nie wielu...
Zobacz więcej komentarzy (13)