Notowania

oze
14.06.2018 13:29

Nie tylko węgiel. Śląsk planuje inwestycje w odnawialną energię

Ponad miliard złotych planują wydać na Śląsku gminy, instytucje publiczne i pozarządowe na inwestycje w odnawialne źródła energii. Sięgają po unijne dotacje do OZE, ale ich plany są znacznie większe niż dostępne fundusze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Oregon Department of Transportation , Flickr (CC BY 2.0))
Dotacje do OZE chcą pozyskać związki gminne, same gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, fundacje i instytucje

Unijne dotacje do OZE sięgające 85-95 proc. wartości inwestycji to okazja, z której chce skorzystać wiele gmin w Polsce. Nie inaczej jest na Śląsku. W tym województwie konkurs na dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii cieszył się rekordową popularnością.

Nabór wniosków w Regionalnym Programie Operacyjnym Działaniu 4.1.3. zakończył się dwa tygodnie temu. Zgłoszono 125 projektów o wartości przeszło miliarda złotych - wynika z szacunków portalu WysokieNapiecie.pl.

Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

Z informacji umieszczonych na stronie Urzędu Marszałkowskiego wynika, że wnioskodawcy starają się o ponad 900 mln zł dofinansowania. To dwanaście razy więcej niż wynosi dostępny budżet.

Dotacje do OZE sposobem na smog

W planach gminy mają montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, solarów, pieców na pellety. Wśród projektów są bardzo duże, jak na przykład budowa instalacji OZE w podregionie sosnowieckim – Irządze, Łazy, Poręba, Sosnowiec, Szczekociny, Zawiercie. Zgłoszone do konkursu przedsięwzięcie obejmie około tysiąca jednorodzinnych domów. Wartość inwestycji ma sięgnąć 71 mln zł. Niewiele mniejszy projekt przygotowała gmina Tarnowskie Góry.

WysokieNapiecie.pl

O dofinansowanie stara się także z dużym projektem Związek Międzygminny d/s Ekologii w Żywcu. Przypomnijmy, że jeśli chodzi o przekroczenia norm pyłu zawieszonego PM2,5 to według Światowej Organizacji Zdrowia Żywiec jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie.

OZE w muzeum węgla

Dotacje do OZE chcą pozyskać związki gminne, same gminy, spółdzielnie mieszkaniowe, fundacje i instytucje. Na liście możemy znaleźć na przykład projekt zatytułowany "Zabudowa instalacji odnawialnych źródeł energii w obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu". Jego wartość przekracza 4,6 mln zł. Muzeum stara się o 1,9 mln zł dotacji. Ciekawie zapowiada się projekt budowy mikrobiogazowni w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Hipopotamy, nosorożce i słonie będą miały zapewne największy udział w dostawie surowca...

Rozpiętość przedsięwzięć jest ogromna - od kilkudziesięciu tysięcy złotych po kilkadziesiąt milionów. Termin rozstrzygnięcia naboru przewidziano na listopad tego roku, ale ze względu na ogromną liczbę wniosków może to zostać przesunięte na początek przyszłego roku.

*Na co jeszcze władze Śląska dopłacą mieszkańcom? *O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Tagi: oze, unijne dotacje, śląsk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-06-2018

artxodnawialne źródło energii i najtańsze i ogólnodostępne może powstać w silnikach i urządzeniach antygrawitacyjnych, ale nikt nie jest tym … Czytaj całość

26-09-2018

BogdanPrzydała by się taka konkretna inwestycja w odnawialne źródła energii na śląsku, jakaś farma fotowoltaiczna np. :) Mamy w domu zainstalowaną … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)