Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Monika Szafrańska
|

Nie żyje pionier rosyjskiego internetu. Anton Nosik miał 51 lat

19
Podziel się

W wieku 51 lat zmarł w Moskwie znany bloger, działacz i dziennikarz Anton Nosik - poinformowali w niedzielę jego bliscy. Bywał nazywany jednym z ojców rosyjskiego internetu: założył tak popularne w Rosji serwisy, jak Gazeta.ru, Lenta.ru czy Newsru.com.

Nie żyje pionier rosyjskiego internetu. Anton Nosik miał 51 lat
(PAP/ITAR-TASS/Vyacheslav Prokofyev)
bDnmOTYl

Nosik był zarówno dziennikarzem, jak i przedsiębiorcą, który odpowiednio wcześnie zdał sobie sprawę z roli, jaką będzie odgrywał internet. Strona Gazeta.ru wystartowała w 1999 roku jako jeden z pierwszych rosyjskich portali informacyjnych online.

"Był jednym z pionierów rosyjskiego internetu" - napisał w niedzielę dziennik "Wiedomosti". A rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, znany z zamiłowania do mediów społecznościowych, pożegnał Nosika jako "prawdziwego profesjonalistę, prekursora internetu w Rosji".

Opozycjonista Aleksiej Nawalny wypowiedział się o nim jako o "swoim mentorze", dodając, że Nosik miał "decydujący wpływ na jego opinie i działania związane z internetem i dziennikarstwem".

bDnmOTYn

W ostatnich latach Nosik był głównie znany jako autor popularnego, wpływowego bloga - jednego z najbardziej poczytnych w kraju, na którym komentował aktualności.

Był bardzo krytyczny wobec rozpoczętej w 2014 roku ściślejszej kontroli rosyjskiej sieci przez władze i wielokrotnie przestrzegał przed "przekształceniem Rosji w Koreę Północną, jeśli chodzi o podejście do internetu".

W 2016 roku został skazany na surową grzywnę za opublikowany rok wcześniej artykuł "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi", który władze uznały za przejaw ekstremizmu. Biegli uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób 'Syryjczycy', wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych". Sam Nosik argumentował, że publikacja była wyrazem jego oceny sytuacji po militarnym zaangażowaniu się Rosji w wojnę w Syrii.

W latach 1990-97 Nosik mieszkał w Izraelu i od tamtego czasu miał podwójne obywatelstwo: rosyjskie i izraelskie.

bDnmOTYt
bDnmOTYO
wiadomości
gospodarka
gospodarka światowa
Źródło:
KOMENTARZE
(19)
wertuqq
3 lata temu
"Nosik mieszkał w Izraelu i od tamtego czasu miał podwójne obywatelstwo: rosyjskie i izraelskie." To stwierdzenie powinno wystarczyć za wszystko. Był po prostu anty-Rosjaninem.
agri
3 lata temu
widać ,że to żyd ,a nie żaden Rosjanin.
Eskimos
3 lata temu
Anton Nosik...Wiecie dlaczego przypomina Jana Lityńskiego? Bynajmniej nie dlatego,że P.Lityński jest Rosjaninem....
bDnmOTYP
wertuqq
3 lata temu
"Nosik mieszkał w Izraelu i od tamtego czasu miał podwójne obywatelstwo: rosyjskie i izraelskie." To stwierdzenie powinno wystarczyć za wszystko. Był po prostu anty-Rosjaninem.
moje imię
3 lata temu
Typowy przykład gostka z anegdoty, co to wyjechał na stałe do Izraela, wrócił po dwóch latach i na pytanie dlaczego wrócił, odpowiedział: Rozumiesz, tutaj ludzie jak ludzie, a tam wokół sami jewreje.
...
Następna strona