Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Rząd chce sankcji za korupcję w służbie zdrowia

0
Podziel się:

Wskutek luki w prawie, lekarze ponoszą za łapownictwo wyłącznie zawodową odpowiedzialność dyscyplinarną, ale nie odpowiedzialność karną.

Niemcy: Rząd chce sankcji za korupcję w służbie zdrowia
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bESwnYuZ

Rząd Niemiec podejmie nową próbę wprowadzenia sankcji karnych za korupcję w służbie zdrowia - poinformował w wywiadzie dla wydania dziennika Bild niemiecki socjaldemokratyczny minister sprawiedliwości Heiko Maas.

Według niego projekt ustawy w tej sprawie zostanie przedstawiony na początku przyszłego roku.

_ - Na korupcję nie ma miejsca w żadnej przychodni ani w żadnym szpitalu. Chodzi tu w ostatecznym rachunku o zdrowie pacjenta _ - zaznaczył Maas. Dodał, iż zarówno w ustawowym, jak i prywatnym systemie ubezpieczeń zdrowotnego _ każdy chory ma prawo do takiego traktowania, które służy wyłącznie jego zdrowiu _.

bESwnYvb

Interwencja rządu spowodowana jest luką prawną, na której istnienie wskazało wydane przed dwoma lat orzeczenie najwyższej instancji sądowniczej czyli Trybunału Federalnego. Wskutek tej luki lekarze ponoszą za łapownictwo wyłącznie zawodową odpowiedzialność dyscyplinarną, ale nie odpowiedzialność karną. Próba prawnego uregulowania tej kwestii pod rządami poprzedniej chadecko-liberalnej niemieckiej koalicji nie powiodła się.

_ - Musimy zamknąć tę lukę prawną, by móc skutecznie występować przeciwko skorumpowanym lekarzom. Żaden lekarz nie może ujść przed karą, gdy przyjmuje korzyść majątkową i zostaje na tym przyłapany _ - powiedział _ Bildowi _ rzecznik frakcji parlamentarnej SPD do spraw polityki zdrowotnej Karl Lauterbach.

Jak zadeklarował niemiecki związek kas ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego GKV, _ kto jako pacjent otrzymuje receptę na lek lub skierowanie do kliniki, musi być w stu procentach przekonany, że stoją za tym wyłącznie względy zdrowotne _.

Zdecydowana większość lekarzy i całego personelu służby zdrowia to ludzie uczciwi, _ ale również tam powinno się móc wyłapywać czarne owce i pociągać je do odpowiedzialności _ - wskazał GKV.

bESwnYvh
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t328576.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel-wybrana-szefowa-cdu-po-raz-osmy,170,0,1673898.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Merkel znowu wygrała. Garstka przeciw niej 60-letnia szefowa partii uzyskała wynik nieznacznie gorszy od rekordowego poparcia dwa lata temu, gdy głosowało na nią 97,9 proc. delegatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t328475.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/antyislamska-demonstracja-w-niemczeh-w,156,0,1673372.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Protesty w Niemczech. 19 tysięcy na ulicach Od kilku tygodniu w mieście regularnie odbywają się demonstracje organizowane przez ruch o nazwie Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t40510.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/spor-o-imigrantow-w-niemczech-csu-lagodzi,22,0,1673238.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemcy zmieniają nastawienie do imigrantów - _ Nie chcemy policji językowej _ - powiedział bawarski eurodeputowany Manfred Weber.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t219688.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/produkcja-przemyslowa-w-niemczech-znamy,78,0,1672782.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Produkcja w Niemczech w górę, ale... Publikacja dotyczy zmiany poziomu produkcji przemysłowej w październiku.
bESwnYvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)