Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy reaktywują fundusz dla banków

0
Podziel się:

Fundusz ratunkowy dla banków pomoże im spełnić zaostrzone wymogi dotyczące wzmocnienia kapitału.

Niemcy reaktywują fundusz dla banków
(ec.europa.eu)

Niemiecki rząd z Angelą Merkel na czele (na zdj.) postanowił wznowić fundusz ratunkowy dla banków, który pomoże im spełnić zaostrzone w związku z kryzysem zadłużenia w strefie euro wymogi dotyczące wzmocnienia kapitału. Fundusz ma funkcjonować od lutego albo marca do końca 2012 roku.

Państwowy Specjalny Fundusz Stabilizacji Rynku Finansowego (Soffin) został utworzony w czasie międzynarodowego kryzysu finansowego w 2009 roku i funkcjonował do końca 2010 r. Udzielił on bankom pomocy na ponad 48 mld euro, a ze środków tych skorzystały m.in. Commerzbank, Hypo Real Estate oraz banki krajów związkowych Niemiec.

Jak podała dziś agencja dpa, reaktywowany fundusz ratunkowy, Soffin II będzie udzielać pomocy kapitałowej do kwoty 80 mld euro oraz poręczeń do wysokości 400 mld euro. Wbrew wcześniejszym planom nie będzie jednak przymusowej rekapitalizacji banków, które popadną w tarapaty w związku z kryzysem zadłużenia.

Według Europejskiego Nadzoru Bankowego (EBA) niemieckie banki potrzebują razem 13,1 mld euro dodatkowego kapitału, z czego tylko na Commerzbank przypada 5,3 mld euro. Wzmocnienie kapitału jest konieczne, by banki mogły spełnić zaostrzone na szczycie UE w październiku wymogi. Chodzi o zwiększony na czas kryzysu tzw. wskaźnik adekwatności kapitałowej z 5 do 9 proc.

Czytaj więcej o kłopotach niemieckich banków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/europejski;fundusz;stabilizacyjny;wzrosnie;do;biliona;euro,96,0,941408.html) Niemcy ujawnili, ile chcą wydać na strefę euro Zdaniem niemieckiego ministra finansów to maksymalny możliwy poziom dofinansowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;banki;nie;musza;ale;powinny;ratowac;grecje,13,0,859405.html) "Banki nie muszą, ale powinny pomóc Grecji" Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyznała, że niewiele państw UE popiera stanowisko Niemiec, by włączyć sektor prywatny w plan pomocy dla Aten. Zdaniem Merkel udział sektora prywatnego w ratowaniu Grecji powinien być dobrowolny, lecz znaczący.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t167845.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tyle;straca;banki;na;ratowaniu;grecji;policzyli,242,0,945650.html) Tyle stracą banki na ratowaniu Grecji. Policzyli Zdaniem ekspertów, wierzyciele powinni zgodzić się na straty. To pozwoli uniknąć dalszego pompowania pomocy dla Aten.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)