Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nieoczekiwany zwrot ws. Brexitu. Milion Brytyjczyków go poparło

5
Podziel się:

Ponad milion Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE - podała w sobotę agencja Reutera. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.

Nieoczekiwany zwrot ws. Brexitu. Milion Brytyjczyków go poparło
(clry2 / Flickr.com (CC BY-SA 2.0))

W umieszczonej na stronie internetowej Izby Gmin petycji czytamy: "My, niżej podpisani, wzywamy Rząd Jej Królewskiej Mości, by wdrożył zasadę, według której jeśli wynik za pozostaniem lub opuszczeniem (UE) wynosi mniej niż 60 proc., przy frekwencji poniżej 75 proc., powinno zostać rozpisane ponowne referendum".

W czwartek 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z Unii Europejskiej. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc, czyli poniżej 75-procentowego progu sugerowanego w petycji.

Choć większość Brytyjczyków wybrała w czwartek Brexit, to mieszkańcy Londynu, Szkocji i Irlandii Północnej zagłosowali za pozostaniem we Wspólnocie.

Jak zauważa portal BBC News, przed głosowaniem premier David Cameron - zaangażowany w kampanię za pozostaniem w Unii - zapowiadał, że nie będzie drugiego referendum. W piątek po ogłoszeniu wyników oświadczył, że do października poda się do dymisji.

Zgodnie z prawem specjalna komisja ds. petycji w brytyjskim parlamencie rozpatruje petycje podpisane przez co najmniej 100 tys. osób. Komisja ma obradować w tej sprawie we wtorek, po czym zadecyduje, czy dokument powinien trafić pod debatę w Izbie Gmin.

Ogromna liczba odwiedzin na stronie doprowadziła nawet do zawieszenia się witryny internetowej Izby Gmin - zauważa EFE.

Jednocześnie już ponad 100 tysięcy londyńczyków podpisało od piątku umieszczoną na stronie charge.org petycję skierowaną do burmistrza Londynu Sadiqa Khana, w której domagają się, by stolica Zjednoczonego Królestwa ogłosiła niepodległość i została w Unii Europejskiej.

"Nie zgadzamy się z resztą kraju. Zamiast pasywnie i agresywnie głosować w każdych wyborach jedni przeciw drugim, weźmy formalny rozwód i schrońmy się wśród naszych przyjaciół na kontynencie" - głosi ten dokument.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
jannn
6 lat temu
Teraz czas na Polexit i powrót do wspaniałych lat dziewięćdziesiątych
zz
6 lat temu
jak zwrot ? co za bzety. milion poparło a 17mln odrzuciło
Club67
6 lat temu
Masońskie media zaczynają prać mózgi ludziom i straszyć. Niebywałe co się dzieje. Jakie totalne zniewolenie społeczeństwa. Vivat rozumni Brexitowcy.
alex jo
6 lat temu
Ta czytam te polskie media i wyłącznie negatywne opinie. Bardzo stronniczy jesteście. Lament, lament, straszenie, narzekanie. Jeszcze brakuje żeby który napisał że Cameron był agentem KGB a te 17 milionów Brytyjczyków to "ruskie trolle". Wczoraj Trump gorąco pogratulował Brytyjczykom i ich poparł. Ani jednej wzmianki w polskich mediach. Stronniczość obrzydliwa.
bibek
6 lat temu
A jak drugie referendum będzie nie po myśli to znajdzie się powód aby zrobić trzecie i tak aż do skutku,aż wynik będzie zadawalający sitwe.