Notowania

Kataloński kryzys kosztował miliard euro. Ponad 3 tys. firm opuściło region

Region odpowiadał za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joanjo Aguar Matoses / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
Region odpowiadał za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii.

Hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos oszacował straty kraju wywołane przez bunt najbogatszego regionu Królestwa Hiszpanii – Katalonię. Jak dowodził, spadek PKB regionu wpłynął na całą hiszpańską gospodarkę.

Luis de Guindos w wywiadzie dla hiszpańskiego radia zaznaczył, że w wyniku katalońskiego kryzysu PKB Katalonii skurczył się o 0,5 pkt proc. i na koniec 2017 roku wyniósł 0,4 proc.

Jak podkreślił, mimo że region zawsze notował wyższy wzrost gospodarczy niż reszta Królestwa i był też motorem napędzającym hiszpańską gospodarkę, to "w czwartym kwartale region stał się raczej dla Hiszpanii obciążeniem".

Katalonia odpowiada za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii. Spowolnienie, zdaniem De Guindosa, kosztowało więc Hiszpanię miliard euro.

Winą za trudną sytuację kraju hiszpański minister gospodarki obarczył władze regionu, które zdecydowały o rozpisaniu referendum, w którym mieszkańcy Katalonii mieli się opowiedzieć za oderwaniem od Królestwa ich regionu.

Trybunał Konstytucyjny nie uznał legalności tego referendum, a rząd, by zablokować niepodległościowe dążenia Katalonii, pozbawił ją 5,8 mln euro z budżetu. Referendum mimo tego się odbyło.

W październiku Katalonia ogłosiła niepodległość. Madryt w odpowiedzi zawiesił autonomię regionu, zlikwidował rząd i parlament i zorganizował nowe wybory. Kraj pogrążył się w najgłębszym kryzysie politycznym od dziesięcioleci.

Jak szacuje de Guindos, zbuntowany region opuściło 3,1 tys. firm, w tym kilka dużych banków i firm detalicznych. Swój udział w wyjaławianiu regionu miał jednak również rząd centralny. Na mocy dekretu rząd w Madrycie przyznał ułatwienia i ulgi firmom, które zdecydują się opuścić Katalonię.

Taką decyzję podjął m.in. Caixabank i Sabadell- odpowiednio trzeci i piąty co do wielkości bank Hiszpanii, a także: koncern energetyczny Gas Natural Fenosa, producent wyrobów tekstylnych Dogi, dostawca usług telekomunikacyjnych Eurona, dostawca usług reprograficznych Service Point Solutions i firma biotechnologiczna Oryzon Genomics.

Jak podaje SBS News, istnieją poważne obawy, że kataloński kryzys może zahamować odbudowę gospodarki Hiszpanii po kryzysie finansowym lat 2007-2008.

Tagi: hiszpania, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2018

nolosekatalonski kryzys,a nie hiszpanski....? 3000 firm ktore przeniosly swoj interes do hiszpanii i PKB na minusie...jak to dziala...?

03-01-2018

JaPKB na koniec roku wyniosl 0,4%. Kto to pisze?

03-01-2018

JaroJak nic wina Tuska.

Rozwiń komentarze (4)