Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kataloński kryzys kosztował miliard euro. Ponad 3 tys. firm opuściło region

4
Podziel się:

Region odpowiadał za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii.

Region odpowiadał za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii.
Region odpowiadał za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii. (Joanjo Aguar Matoses / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Hiszpański minister gospodarki Luis de Guindos oszacował straty kraju wywołane przez bunt najbogatszego regionu Królestwa Hiszpanii – Katalonię. Jak dowodził, spadek PKB regionu wpłynął na całą hiszpańską gospodarkę.

Luis de Guindos w wywiadzie dla hiszpańskiego radia zaznaczył, że w wyniku katalońskiego kryzysu PKB Katalonii skurczył się o 0,5 pkt proc. i na koniec 2017 roku wyniósł 0,4 proc.

Jak podkreślił, mimo że region zawsze notował wyższy wzrost gospodarczy niż reszta Królestwa i był też motorem napędzającym hiszpańską gospodarkę, to "w czwartym kwartale region stał się raczej dla Hiszpanii obciążeniem".

Katalonia odpowiada za niemal 20 proc. PKB i 25 proc. eksportu Hiszpanii. Spowolnienie, zdaniem De Guindosa, kosztowało więc Hiszpanię miliard euro.

Winą za trudną sytuację kraju hiszpański minister gospodarki obarczył władze regionu, które zdecydowały o rozpisaniu referendum, w którym mieszkańcy Katalonii mieli się opowiedzieć za oderwaniem od Królestwa ich regionu.

Trybunał Konstytucyjny nie uznał legalności tego referendum, a rząd, by zablokować niepodległościowe dążenia Katalonii, pozbawił ją 5,8 mln euro z budżetu. Referendum mimo tego się odbyło.

W październiku Katalonia ogłosiła niepodległość. Madryt w odpowiedzi zawiesił autonomię regionu, zlikwidował rząd i parlament i zorganizował nowe wybory. Kraj pogrążył się w najgłębszym kryzysie politycznym od dziesięcioleci.

Jak szacuje de Guindos, zbuntowany region opuściło 3,1 tys. firm, w tym kilka dużych banków i firm detalicznych. Swój udział w wyjaławianiu regionu miał jednak również rząd centralny. Na mocy dekretu rząd w Madrycie przyznał ułatwienia i ulgi firmom, które zdecydują się opuścić Katalonię.

Taką decyzję podjął m.in. Caixabank i Sabadell- odpowiednio trzeci i piąty co do wielkości bank Hiszpanii, a także: koncern energetyczny Gas Natural Fenosa, producent wyrobów tekstylnych Dogi, dostawca usług telekomunikacyjnych Eurona, dostawca usług reprograficznych Service Point Solutions i firma biotechnologiczna Oryzon Genomics.

Jak podaje SBS News, istnieją poważne obawy, że kataloński kryzys może zahamować odbudowę gospodarki Hiszpanii po kryzysie finansowym lat 2007-2008.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
madrygal
7 lat temu
jak Bóg chce ukarać człowieka to odbiera mu rozum
Jaro
7 lat temu
Jak nic wina Tuska.
Ja
7 lat temu
PKB na koniec roku wyniosl 0,4%. Kto to pisze?
nolose
7 lat temu
katalonski kryzys,a nie hiszpanski....? 3000 firm ktore przeniosly swoj interes do hiszpanii i PKB na minusie...jak to dziala...?