Notowania

katalonia
04.11.2014 16:02

Niepodległość Katalonii. Sąd zawiesił referendum

Już po tym orzeczeniu Barcelona zapowiedziała, że głosowanie się odbędzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Trybunał Konstytucyjny w Madrycie zawiesił dziś przeprowadzenie w Katalonii symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości regionu, zaplanowane na niedzielę, 9 listopada. Już po tym orzeczeniu Barcelona zapowiedziała, że głosowanie się odbędzie.

Co więcej, rzecznik rządu Katalonii Francesc Homs zapowiedział, że odebranie ludności tego regionu autonomicznego _ prawa uczestnictwa, wolności wypowiedzi i wolności opinii _ przez rząd w Madrycie zostanie _ skierowane do Sądu Najwyższego _.

Jak poinformował rzecznik trybunału, skład sędziowski jednogłośnie podjął decyzję w sprawie symbolicznego głosowania, które miało zastąpić zawieszone referendum w sprawie niepodległości bogatej Katalonii, zamieszkanej przez 7,5 mln osób. Według trybunału głosowanie to stwarza _ jeszcze mniej gwarancji demokratyczności _ niż referendum. Dlatego _ zawiesił _ administracyjne akty dotyczące organizacji konsultacji bez orzekania co do istoty legalności takiej konsultacji.

W zeszły czwartek hiszpańska Rada Państwa ogłosiła, że symboliczna konsultacja w sprawie niepodległości Katalonii nie będzie legalna, i skierowała sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Premier Mariano Rajoy oświadczył na konferencji prasowej w Madrycie, że _ tego rodzaju konsultacja nie spełnia wymogów demokracji _, ponieważ odbyłaby się bez wcześniejszego sporządzenia list wyborczych i ustanowienia komisji kontrolnej.

Kiedy referendum na wniosek rządu hiszpańskiego zostało odwołane 29 września, jego katalońscy inicjatorzy postanowili przeprowadzić alternatywną konsultację w postaci symbolicznego głosowania w sprawie niepodległości regionu, w której mogłoby uczestniczyć 5,4 miliona osób.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: katalonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz