Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NIK podsumował wykonanie budżetu w 2017 roku. Pozytywna ocena, choć jest kilka "ale"

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa w 2017 r. w części "Podatki i inne wpłaty na rzecz budżetu państwa" - czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa za 2017 rok. Chwali ministra finansów za "należytą skuteczność w poborze należnych dochodów", ale wskazuje, że na razie trudno ocenić skuteczność działań uszczelniających.

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia wykonanie budżetu państwa w 2017 r. w części "Podatki i inne wpłaty na rzecz budżetu państwa" - czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK.

"Osiągnięty wyraźny wzrost dochodów podatkowych był efektem dobrej sytuacji w gospodarce, poprawy skuteczności poboru podatków oraz przesunięcia zwrotów podatku VAT między grudniem 2016 r. a styczniem 2017 r." - ocenia organ kontrolny.

*Wideo: flota polskiej policji to kupa złomu. Raport NIK nie pozostawia złudzeń *

Kierowana przez Krzysztofa Kwiatkowskiego instytucja stwierdza, że minister finansów w latach 2016-2017 "konsekwentnie wdrażał zmiany mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego".

NIK zastrzega, że "na obecnym etapie trudno jest stwierdzić, w jakim stopniu wzrost dochodów był wynikiem poprawy kolejny rok z rzędu parametrów makroekonomicznych, a w jakim działań uszczelniających".

Nie wszystko według NIK działa jak trzeba. Wprawdzie poprawiła się ściągalność wpływów bieżących, jednak o 20 proc. wzrosły zaległości podatkowe. Z drugiej strony NIK przyznaje, że tempo tego wzrostu było niższe niż w latach 2014-2016.

NIK zwraca także uwagę na wysoki poziom zaległości podatkowych wynoszący 92,4 mld zł. Wynika on głównie z decyzji wydanych po kontrolach. Zaliczają się do tej sumy także zaległości zagrożone przedawnieniem.

"Dochody niepodatkowe wyniosły 14,5 mld zł i były czterokrotnie wyższe od planowanych" - zauważa NIK. Jak wyjaśnia, przekroczenie prognozy dochodów niepodatkowych wystąpiło głównie z powodu wyższej niż założono wpłaty z zysku Narodowego Banku Polskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet 2017, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2018

(kon)Donek POd sąd !!!Mam nadzieję że facio ze zdjęcia - prezio NIKu niebawem dołączy programu cela+. Taśmy nagrane u Sowy jak kopczył naszym majątkiem narodowym z … Czytaj całość

07-05-2018

emerytSzkoda, że nie zajmuje się wzrostem cen żywności i stopniowym staczaniem się naszej gospodarki. Afera Getbacku nie wiadomo kogo obciąża i kto za nią … Czytaj całość

08-05-2018

PiotrekPieluchomajtki dla wszystkich bez żadnego ale!!!!

Rozwiń komentarze (3)