Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
13.02.2015 10:34

NIK sprawdził system kontroli finansowej NATO

To pierwszy przypadek, kiedy audytor Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zwrócił się z prośbą do zewnętrznej instytucji o sprawdzenie poziomu swojej pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Air Force Master Sgt. Jerry Morrison/public domain)

_ _Najwyższa Izba Kontroli pomogła w usprawnieniu systemu kontroli finansowej w NATO. Zespół z Polski od września do grudnia oceniał jakość nadzoru nad finansami sojuszu. - _ Przegląd partnerski, któremu przewodziła Najwyższa Izba Kontroli, był elementem programu wzmocnienia audytu w NATO _- mówi szef polskiego zespołu Wiesław Kurzyca.

To pierwszy przypadek, kiedy audytor Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zwrócił się z prośbą do zewnętrznej instytucji o sprawdzenie poziomu swojej pracy.

Na wniosek IBAN-u _ (ang. International Board of Auditors for NATO) _specjalny zespół złożony z polskich i hiszpańskich kontrolerów oceniał od września do grudnia jakość nadzoru nad finansami sojuszu. Zadanie nie było proste, bo czas, jaki mieli do dyspozycji oceniający, był mocno ograniczony.

Trwający cztery miesiące przegląd partnerski, któremu przewodziła Najwyższa Izba Kontroli, był elementem programu wzmocnienia audytu w NATO. Jego przeprowadzenie pozwoliło na wskazanie kilku elementów w pracy IBAN-u, które można ulepszyć.

Nie zmienia to jednak pozytywnej oceny, jaką wystawili tej instytucji polscy i hiszpańscy kontrolerzy. W opinii NIK i Trybunału Obrachunkowego Hiszpanii kontrola finansów w NATO jest prawidłowa i rzetelna, a audyt sojuszu działa wydajnie i efektywnie.

Zgodnie z umową w sprawie przeglądu partnerskiego raport pozostanie własnością IBAN-u. Po zapoznaniu się z jego ustaleniami audytorzy NATO prześlą go Radzie Północnoatlantyckiej.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK pozytywnie o kontroli instytucji natowskiej O wadze Korpusu mówił też wczoraj szef MON Tomasz Siemoniak, podsumowując szczyt NATO w Newport.
NIK skontroluje natowską instytucję O przeprowadzeniu przeglądu partnerskiego w IBAN zdecydowała Rada Północnoatlantycka. Koszty kontroli zostaną pokryte z budżetu NATO.
"Każdy w NATO zdecyduje czy zbroić Ukrainę" Waszyngton swą decyzję, czy dostarczać Kijowowi broń defensywną czy też nie, podejmie analizując rozwój sytuacji - powiedział doradca prezydenta Baracka Obamy Ben Rhodes.
Tagi: nato, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz