Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nik
16.02.2015 05:58

NIK zbadał NATO. Pierwsza taka kontrola w historii

Specjalny zespół złożony z polskich i hiszpańskich kontrolerów oceniał jakość nadzoru nad finansami sojuszu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jimwmurphy/CC/Wikipedia)

W ramach współpracy międzynarodowej NIK pomogła w zeszłym roku w usprawnieniu systemu kontroli finansowej w NATO. Przeprowadzony w tym celu przegląd partnerski był przedsięwzięciem bez precedensu.

To pierwszy przypadek, kiedy audytor Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zwrócił się z prośbą do zewnętrznej instytucji o sprawdzenie poziomu swojej pracy. Na wniosek IBAN-u (ang. International Board of Auditors for NATO) specjalny zespół złożony z polskich i hiszpańskich kontrolerów oceniał od września do grudnia jakość nadzoru nad finansami sojuszu. Zadanie nie było proste, bo czas, jaki mieli do dyspozycji oceniający, był mocno ograniczony.

Trwający cztery miesiące przegląd partnerski, któremu przewodziła Najwyższa Izba Kontroli, był elementem programu wzmocnienia audytu w NATO. Jego przeprowadzenie pozwoliło na wskazanie kilku elementów w pracy IBAN-u, które można ulepszyć. Nie zmienia to jednak pozytywnej oceny, jaką wystawili tej instytucji polscy i hiszpańscy kontrolerzy. W opinii NIK i Trybunału Obrachunkowego Hiszpanii kontrola finansów w NATO jest prawidłowa i rzetelna, a audyt sojuszu działa wydajnie i efektywnie.

Zgodnie z umową w sprawie przeglądu partnerskiego raport pozostanie własnością IBAN-u. Po zapoznaniu się z jego ustaleniami audytorzy NATO prześlą go Radzie Północnoatlantyckiej.

Źródło: nik.gov.pl

Tagi: nik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz