Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nobel z ekonomii. Zobacz, kogo typują eksperci

0
Podziel się

Jak przewiduje agencja Reuters, wyróżnienie to otrzymają: Charles F. Manski, sir Richard Blundell lub John A. List.

Charles F. Manski i sir Richard Blundell
Charles F. Manski i sir Richard Blundell (PNAS, Richardblundell/CC BY-SA 3.0/Wikipedia)
bEisBSxx

Dziś poznamy nazwisko lub nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jak przewiduje agencja Reuters, wyróżnienie to otrzymają: Charles F. Manski, sir Richard Blundell lub John A. List.

Charles F. Manski (ur. 1948) jest profesorem ekonomii na Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. Jego badania obejmują ekonometrię i analizę polityki publicznej. Jest członkiem Narodowej Akademii Nauk. Od 2007 roku zajmuje się głównie statystyczną analizą wpływu poszczególnych badań na poprawę zdrowia pacjentów.

Sir Richard Blundell (ur. 1952) jest wielokrotnie nagradzanym specjalistą w dziedzinie ekonomii politycznej i profesorem na University College London (UCL). Jego praca przyczyniła się do głębszego zrozumienia procesów kształtowania warunków pracy i ich reakcji na zmiany koniunktury i popytu konsumenckiego. Blundell większość swojej pracy naukowej poświęcił wpływowi niekorzystnych warunków ekonomicznych na rodziny (zmiany poziomu zatrudnienia, bezrobocie)
.

bEisBSxz

John A. List (ur. 1968) jest wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym profesorem ekonomii oraz kierownikiem katedry ekonomii na Uniwersytecie w Chicago. W kręgach uniwersyteckich List słynie głównie ze swojego innowacyjnego podejścia do terenowych badań ekonomicznych. Jednym z obszarów jego zainteresowań jest mechanika zbiórek charytatywnych oraz wpływu na nie urody oraz nacisku społecznego. List był wielokrotnie wymieniany jako poważny kandydat do nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii przez znanych i szanowanych ekonomistów takich jak np. Steven Levitt.

Nobel z ekonomii to jedyna z nagród, która nie została przewidziana w testamencie fundatora. Od 1968 roku sponsoruje ją szwedzki Bank Narodowy. Pozostałe Noble przyznawane są od 1901 roku. Przyszłego noblistę wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Jean Tirole.

Nagrodę laureaci otrzymują, tak jak pozostali nagrodzeni, na uroczystości 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. To prestiżowe odznaczenie wręcza osobiście król Szwecji.

bEisBSya
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)