Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Noblowski tydzień dobiega końca. Oczekiwanie na nagrodę pokojową

0
Podziel się

Eksperci wśród faworytów wymieniają Franciszka. Szanse ma też prezydent Urugwaju i organizacja LGTB.

Noblowski tydzień dobiega końca. Oczekiwanie na nagrodę pokojową
(Igor Petyx / Splash News/EAST NEWS)
bDmTlyrV

Wraz z ogłoszeniem nazwiska laureata Pokojowej Nagrody Nobla niemal dobiegnie końca doroczny noblowski tydzień. Znani są już laureaci z dziedziny medycyny, fizyki, chemii i literatury. Wśród faworytów do pokojowego Nobla wymieniano papieża Franciszka.

W poniedziałek, 13 października, ogłoszony zostanie jeszcze zwycięzca w dziedzinie nauk ekonomicznych. Tej nagrody nie ustanowił jednak Alfred Nobel; jej fundatorem jest od 1968 roku Bank Szwecji.

Przed ogłoszeniem Pokojowej Nagrody Nobla wymieniano jako możliwych laureatów m.in.: prezydenta Tunezji Monsifa Marzukiego, tunezyjski związek zawodowy UGGT, Pakistankę Malalę Yousafzai, a także organizacje: Międzynarodowe Stowarzyszenie Lesbijek i Gejów, czy Agencję Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). W rankingach tworzonych przez bukmacherów prowadził papież Franciszek, wysoko notowano też prezydenta Urugwaju Jose Mujicę.

bDmTlyrX

Dwa ostatnie lata pod rząd pokojowego Nobla otrzymały organizacje: w 2013 roku - Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), a w 2012 - Unia Europejska.

W poniedziałek 6 października ogłoszono nazwiska tegorocznych noblistów w dziedzinie medycyny i fizjologii. Są nimi: John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser, nagrodzeni za odkrycie w mózgu neuronów, które umożliwiają orientację w przestrzeni.

Dzień później Szwedzka Akademia Nauk wskazała zwycięzców w dziedzinie fizyki. Zostali nimi wynalazcy niebieskiej diody LED - Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura. W środę, 8 października poinformowano, że Nobla w dziedzinie chemii otrzymali: Eric Betzig, Stefan W. Hell oraz William E. Moerner za opracowanie mikroskopu fluorescencyjnego o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Literackiego Nobla otrzymał w tym roku Francuz Patrick Modiano - poinformowano w czwartek.

bDmTlysd

Od 1901 roku laureaci Nagród Nobla są wybierani co roku w dziedzinie: literatury, fizyki, chemii oraz medycyny lub fizjologii. Równie długo przyznawana jest też Nagroda Pokojowa. Nagrodę w dziedzinie fizjologii i medycyny przyznaje komitet Instytutu Karolinska w Solnej pod Sztokholmem. Laureatów w fizyce i chemii wskazuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, ona wyłania też zwycięzców - fundowanego przez Bank Szwecji Nobla w dziedzinie ekonomii. Zwycięzcę pokojowej Nagrody Nobla wskazuje Norweski Komitet Noblowski, a literackiego - Akademia Szwedzka.

Czytaj więcej w Money.pl

bDmTlysy
Źródło:
KOMENTARZE
(0)