Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Amerykanie mogą zaszkodzić Gazpromowi. Realizacja ważnych projektów zagrożona

Amerykanie mogą zaszkodzić Gazpromowi. Realizacja ważnych projektów zagrożona

Fot. Thawt Hawthje/Flickr (CC BY 2.0)

Nowe sankcje USA wobec Rosji mogą zaszkodzić projektom Gazpromu. Chodzi o gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok.

 

Rosyjski dziennik gospodarczy "Wiedomosti" zwraca w poniedziałek uwagę na prospekt dotyczący nowej emisji euroobligacji Gazpromu. Mowa w nim o tym, że jeśli rozważana przez amerykański Kongres wersja ustawy o sankcjach wejdzie w życie, to może opóźnić, a nawet - jak głosi dokument - "zapobiec ukończeniu projektów przez grupę". Wśród nich, jak precyzują "Wiedomosti", wymienione zostały Nord Stream 2 i Turecki Potok.

Wcześniej władze Gazpromu zapewniały, że wprowadzenie nowych sankcji nie przeszkodzi w budowie Nord Stream 2.

Zobacz, po co Putinowi Nord Stream 2.


Zdania ekspertów rosyjskich w sprawie skutków ewentualnych sankcji dla projektów Gazpromu są podzielone. Analityk Raiffeisenbanku Andriej Poliszczuk powiedział "Wiedomostiom", że zagraniczne firmy w swoich decyzjach o udziale w budowie obu gazociągów uwzględniają możliwość wprowadzenia sankcji.

- Jeśli nawet sankcje przestraszą potencjalnych inwestorów, to Gazprom ma wystarczająco dużo zasobów, by zakończyć budowę rurociągów własnymi siłami. A ryzyko podjęcia decyzji politycznych utrudniających realizację projektów jest moim zdaniem niewielkie - powiedział Poliszczuk.

Natomiast zdaniem innego eksperta, analityka rynku gazowego Michaiła Krutichina z RusEnergy, jeśli sankcje USA zostaną rozszerzone, to gdy pojawi się ryzyko ich zastosowania, firma Allseas, zajmująca się układaniem morskiego odcinka Tureckiego Potoku, może wycofać się z dalszych prac. Krutichin wątpi, czy w tym przypadku na jej miejsce zgodzą się przyjść inni podwykonawcy.

- Na razie nie ma żadnej decyzji i Gazprom będzie nadal budować rurociąg - zastrzega ekspert.

Planowane nowe sankcje amerykańskie przeciwko Rosji dotyczą m.in. finansowania powyżej pewnych sum budowy przez Rosję gazociągów eksportowych. Projekt ustawy o sankcjach został przyjęty przez Senat USA, lecz aby wszedł w życie, wymaga jeszcze przyjęcia przez Izbę Reprezentantów i podpisania przez prezydenta Donalda Trumpa.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. W tym projekcie partnerami Gazpromu jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell. Gazociąg ma być gotowy pod koniec 2019 roku. Wtedy też Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Turecki Potok (Turkish Stream) to projekt gazociągu z Rosji do Turcji biegnącego po dnie Morza Czarnego. Projekt zakłada budowę dwóch nitek, z których pierwszą popłynąłby do Turcji gaz na jej własne potrzeby, a druga mogłaby być przeznaczona do sprowadzania surowca przeznaczonego dla krajów na południu Europy. Budowę Tureckiego Potoku Gazprom rozpoczął 7 maja 2017 roku.

rosja, paliwa, przedsiębiorczość, polityka, świat
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
mela
2017-07-13 05:44
Biznes jest bizne... Polska się nie liczy w globalnych rozgrywkach...
sprawiedliwy
2017-07-12 19:53
a kiedy sie doczekam ze beda sankcie na usa za wszystkie zrojnowane kraje za miliony zabitych i miliony imigrantow za zrownany z ziemia mosol i cierpiacych w nieludzkich warunkach w wiezieniu na kubie tez by postawic za zbrodnie busza obame i innych ile obłudy wylewaja co dzien jacy oni sa wspaniali morze czs powiedziec jm prawde co swiat o tym mysli
BOB
2017-07-12 09:07
Zachodni przemysł robi wszystko aby obalić konkurencje z Rosji .. Chca tylko ONI byc na rynku gazu i dyktować CENĘ !!! Oczywiście Polska to popiera a podatnik będzie płacić haracz ..