Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa odsłona w wojnie między TVP i Polsatem

0
Podziel się:

Telewizja publiczna domaga się unieważnienia przetargu na prawa do transmisji meczów Mistrzostw Europy. Grozi sądem.

Nowa odsłona w wojnie między TVP i Polsatem
(Reporter Poland)

_ _TVP została bezprawnie wykluczona z przetargu - czytamy w komunikacie przesłanym przez Jacka Rakowieckiego, rzecznika prasowego TVP. Przypomnijmy, że decyzja o tym, że wszystkie możliwe prawa do telewizyjnej transmisji Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn i kobiet, które odbędą się w 2015 i 2017 roku, posiadać będzie wyłącznie Polsat, zapadła we wrześniu 2008 roku.

Prawa do transmisji mistrzostw przyznano Polsatowi po zawarciu trójstronnego porozumienia Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) i Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Polsatu. Telewizja Polska utrzymuje, że choć chciała, nie mogła nawet złożyć oferty, bowiem nie było oficjalnego przetargu.

_ W związku z informacją, że Telewizja Polsat pokaże Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn i kobiet, które odbędą się w 2015 i 2017 r. oraz informacją, że nadawca ten nabył do tych imprez prawa telewizyjne, internetowe i na urządzenia mobilne, Telewizja Polska informuje, że niezwłocznie po ogłoszeniu przetargu przez Polski Związek Piłki Siatkowej, złożyła ofertę nabycia praw do transmisji tego wydarzenia. W wyniku dalszych czynności ofertę tę potwierdził Prezes Zarządu. Mimo to oferta ta została zignorowana przez Związek, który błędnie uznał, że nie zostały spełnione zasady reprezentacji spółki. W konsekwencji tego uznania PZPS przeszedł do drugiego etapu przetargu z pominięciem już nadawcy publicznego - _ czytamy w komunikacie TVP.

TVP już w poniedziałek, 16 lutego, skierowała do Polskiego Związku Piłki Siatkowej przedsądowe wezwanie do unieważnienia umowy z Polsatem i zawarcia umowy z TVP. _ Powodem wezwania jest fakt, że z przetargu organizowanego przez PZPŚ Telewizja Polska została bezprawnie wykluczona. Ten - całkowicie bezpodstawny i niezgodny z kodeksowymi zasadami reprezentacji spółki - czyn sprawił, że w przetargu została jedynie Telewizja Polsat i oczywiście przetarg wygrała _. _ W razie braku spełnienia wezwania do unieważnienia przetargu sprawa zostanie przez nadawcę publicznego skierowana na drogę sądowa - _napisano w komunikacie.

Jesienią ubiegłego roku, w mediach pojawiły się informacje, że TVP złożyła Polsatowi ofertę odkupienia praw do pokazania wszystkich meczów Polaków, finału, półfinałów, meczu o 3. miejsce oraz dodatkowo jednego najciekawszego meczu dnia. W sumie za relację z 20 spotkań zaproponowano 4 miliony złotych.

Wtedy też w swoim oświadczeniu Telewizja Polsat przypomniała, że to w dużej mierze dzięki niej mistrzostwa świata odbyły się w Polsce. Za prawa telewizyjne i marketingowe, które obejmują cały świat z wyjątkiem Brazylii i Japonii, Polsat zapłacił kilkadziesiąt milionów złotych.

Tymczasem, jak podkreślono w oświadczeniu: _ Telewizja Polska nie podjęła najprawdopodobniej żadnych działań w celu zakupu mistrzostw świata od Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej _. _ - Żale i narzekania TVP, że nie mogła złożyć oferty, są dowodem na niekompetencję i nieskuteczność TVP - _stwierdził Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu.

_ Gdybyśmy nie zdecydowali się na ściągnięcie drugiego co do ważności wydarzenia w historii do naszego kraju, to byłoby nam znacznie łatwiej. Mistrzostwa Świata odbyłyby się najprawdopodobniej w Japonii. Kupilibyśmy je, tak jak kupujemy od 12 lat, i dali na antenę otwartą - _przekonywał ówczesny prezes Polsatu.

Wielkie wydarzenia obowiązkowo bezpłatne

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stara się rozwiązać problem płatnych transmisji. 8 sierpnia ubiegłego roku złożyła ona do Komisji Europejskiej notyfikację polskiej listy ważnych wydarzeń, zgodnie z art. 14 ust. 2 dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych.

Na początku listopada pozytywną opinię o polskiej liście ważnych wydarzeń przyjął Komitet Kontaktowy ds. dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Następnie na posiedzeniu 17 listopada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie listy ważnych wydarzeń. Komisja Europejska po szczegółowej analizie potwierdziła zgodność listy z prawem Unii Europejskiej.

Dzięki rozporządzeniu transmisje telewizyjne z niektórych wydarzeń zostaną objęte ochroną prawną na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Bezpośrednią transmisję telewizyjną z tych wydarzeń będą realizować tylko programy ogólnokrajowe dostępne w całości bez opłaty.

Jakie transmisje będą darmowe?

Ustawa o radiofonii wymienia obecnie następujące ważne wydarzenia:

  • letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie;
  • półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
  • inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

Nowe rozporządzenie wymienia następujące wydarzenia:

  • mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne;
  • zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce;
  • półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne;
  • Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym;
  • zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich;
  • zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet; Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Co ważne, rozporządzenie wejdzie w życie wejdzie rok od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Nie obejmie zatem zbliżających się sportowych imprez zimowych.

Co jest _ ważnym wydarzeniem _?

Każde wydarzenie wymienione na liście ma spełniać przynajmniej dwa z czterech kryteriów kwalifikacyjnych. Pierwsze kryterium jest takie, że wydarzenie lub jego wynik wywołuje szczególny oddźwięk wśród widowni danego państwa.

Drugie - to wydarzenie musi mieć szczególne znaczenie kulturalne dla populacji danego państwa.

Po trzecie musi obejmować udział reprezentacji narodowej w danej dziedzinie sportu.

Po czwarte relacja z tego wydarzania była tradycyjnie nadawana w telewizji ogólnodostępnej i przyciągała dużą widownię telewizyjną.

Czytaj więcej w Money.pl
Wyrok sądu. Pół miliona za dom na Mazurach Żądanie dotyczyło rekompensaty za pozostawione 30 lat temu po wyjeździe na stałe do Niemiec gospodarstwo rolne.
Były szef MFW mówi o libertyńskich nocach Dominique Strauss-Kahn był przesłuchiwany przed sądem w Lille. Nie obyło się bez skandalu.
Sąd ogłosił upadłość jednego ze SKOK-ów Przyczyną upadłości były m.in. nieprawidłowości przy udzielaniu wysokokwotowych kredytów.
FoodCare idzie na wojnę z grupą Maspex Wadowice Domaga się wycofania ze sklepów produktów marki _ Tiger _ oznaczonych sloganem _ Power is Back! _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)