Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa Ordynacja podatkowa. Zniknęła klauzula zakazująca organom podatkowym nadużywania prawa

23
Podziel się:

Z projektu zniknął zapis o tym, że "organy podatkowe nie nadużywają prawa przez działanie niezgodne z celem przepisów prawa".

Projekt nowej Orynacji podatkowej w poniedziałek trafił do konsultacji publicznych.
Projekt nowej Orynacji podatkowej w poniedziałek trafił do konsultacji publicznych. (Jan Rusek/Agencja Gazeta)
bETNYpkl

Nowa Ordynacja podatkowa ma według Ministerstwa Finansów "dać podatnikom poczucie bezpieczeństwa i pewności". Tymczasem z projektu ustawy zniknęła klauzula zakazująca organom podatkowym nadużywania prawa przez działania niezgodne z celem prawa.

Resort finansów zapewnia, że nowa Ordynacja to "zupełnie nowe podejście w relacji urząd-podatnik". Organy podatkowe mają przestawić się na "niewładcze formy działania", czyli zamiast stosować wezwania i decyzje, mają "wspierać podatników w realizowaniu obowiązków podatkowych".

Jak pisze "Rzeczpospolita", jednym z przejawów nowego otwarcia ma być wprowadzenie uproszczenia w procedurach podatkowych. Fiskus nie będzie dochodził należności fiskalnych, jeśli ich kwota nie przekracza 50 zł.

bETNYpkn
Zobacz także: Wideo: nowa Ordynacja Podatkowa powinna do końca roku trafić do parlamentu

Większe praktyczne znaczenie może mieć wprowadzenie zasady, że w sprawach, w których kwota należności podatkowych nie przekracza 5 tys. zł, będzie możliwe postępowanie uproszczone, trwające maksymalnie dwa tygodnie.

Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu projektu ustawy, aż dwie trzecie postępowań podatkowych dotyczy właśnie kwot nie większych niż 5 tys. zł. Zastosowanie procedury uproszczonej ma z jednej strony odciążyć urzędników, a z drugiej ułatwić życie podatnikom.

bETNYpkt

Resort Teresy Czerwińskiej nie chwali się jednak zmianami w projekcie Ordynacji, które dla podatnika są niekorzystne. Jak wskazuje "Rzeczpospolita", zniknął zapis o tym, że "organy podatkowe nie nadużywają prawa przez działanie niezgodne z celem przepisów prawa".

Cytowani przez gazetę eksperci podatkowi oceniają tę decyzję bardzo krytycznie. Wskazują, że klauzule dotyczące obchodzenie prawa powinny być stosowane nie tylko wobec podatników, ale także wobec wyposażonych w dużą władzę urzędników.

Organizacje przedsiębiorców od lat skarżą się na częste przypadki działania skarbówki, które podważają zaufanie do organów podatkowych. Chodzi na przykład o sztuczne przedłużanie terminu przedawnienia poprzez wszczynanie postępowań karnoskarbowych lub uruchamianie kontroli tuż przed terminem przedawnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETNYpkO
KOMENTARZE
(23)
stary
3 lata temu
Pamiętam czasy Gomułki - wtedy było dużo więcej wolności. Młodzi - uciekajcie stąd i zapomnijcie, że takie coś jak Polska istnieje. Ja pracuję w 3 miejscach żeby przeżyć, nie mam lewych dochodów - a mimo to się boję. ONI będą mogli zrobić wszystko i nawet nie będzie można odwołać się do sądu.
Gość
3 lata temu
Niewątpliwie nie dotyczy to firm obcych tam zasięg polskiego prawa podatkowego jak i rządów nie sięga
qperNIK
3 lata temu
Wszystko to jest o kant dpuy potłuc, dopóki urzędnicy nie będą karani za niszczenie firm i tym samym działanie na szkodę skarbu państwa. Takie zapisy jak ten o którym mowa, to wyłącznie nic nie znaczące frazesy, które urzędnicy mają wiadomo gdzie głęboko...
bETNYpkP
szatan
3 lata temu
a czego się spodziewaliście? oczywiste od samego początku było, że najważniejszy zapis zniknie... przecież przestrzeganie prawa nie leży w interesie żadnego resortu.
renegade
3 lata temu
Ja mam projekt doskonałej ordynacji podatkowej: 1. Podatki to kradzież.
...
Następna strona