Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Nowe dowody osobiste, paszporty i banknot 500 zł. PWPW chwali się osiągnięciami

195
Podziel się:

Za niecały miesiąc do obiegu trafi banknot o nominale 500 złotych, w przyszłym roku pojawi się nowy paszport, a rok później e-dowody.

Nowe dowody osobiste, paszporty i banknot 500 zł. PWPW chwali się osiągnięciami
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Jak wyjaśnia Robert Malicki, członek zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w nowym paszporcie, z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego, znajdzie się tak zwana sztywna strona, służąca zwiększeniu bezpieczeństwa dokumentów.

Dodaje, że znajdzie tu zastosowanie szereg wynalazków, począwszy od samego mocowania w paszporcie poprzez elementy, które się na niej pojawią. Wprowadzone zostaną na przykład farby zmieniające kolor w zależności od tego pod jakim kontem się patrzy. Zostaną też zastosowane przezroczyste okienka blokujące możliwość kserowania.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych przygotowuje się też do wprowadzenia nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Robert Malicki zaznaczył, że nowe dowody osobiste powinny wpłynąć na szerokie korzystanie z e-administracji.

Sprawa nowych dowodów była przedmiotem ostrych sporów w rządzie, o których pisaliśmy wielokrotnie. Chodziło w nich nie tylko o to, który resort będzie miał większy wpływ na ich wygląd, ale także kto dostanie pieniądze na pomoc w ich opracowaniu.

Do prac nad polskim czipem, w który mają zostać wyposażone nowe dowody, została na przykład zaproszona mała uczelnia z Torunia. Kłopot w tym, że tamtejsi naukowcy nie zajmowali się wcześniej podobnymi sprawami. Nie byli również znani ludziom z innych instytucji, które zostały zaangażowane w projekt.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(195)
xor
6 lat temu
kontem spoko
olo
6 lat temu
....pod jakim "kontem" się patrzy??? Bankowym? Ludzie do szkoły a nie artykuły pisać!!!!!!!!! [QUOTE] w zależności od tego pod jakim kontem się patrzy [/QUOTE]
Kuba
6 lat temu
Kto za to zapłaci -UNIA czy inny okupsnt.
ShizoVana_91
6 lat temu
Gdybyście byli ogarnięci to doszlibyście do tego że reporter jest też fotografem z zaburzeniami w analizie i syntezie wyrazu, co za tym idzie. .. genetycznie wrodzone schorzenie. A skoro ten Pan zrobił zdjęcie to postanowił o nim napisać. Przy czym fakty się zgadzają a błędy w pisowni nie czynią go kulawym. Nienawidzę krytyki.
Ala
6 lat temu
Te czipy rozwalą nie tylko PIS ale wszystkie takie rządy. Jestem pewien.
...
Następna strona