Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nowe miejsca pracy
26.10.2014 16:50

Nowe miejsca pracy. Prezydent Lublina obiecuje...

Prezydent Lublina zapowiedział, że w nowej kadencji będą w mieście przeprowadzone inwestycje o łącznej wartości 2 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikipedia/CC BY-SA 3.0/ Ryszard Hołubowicz)

Inwestycje o wartości 2 miliardów złotych oraz tworzenie warunków dla przedsiębiorców i inwestorów, które spowodują powstanie 10 tysięcy miejsc pracy - zadeklarował prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO), który ubiega się o reelekcję.

Żuk na konferencji prasowej w niedzielę przedstawił swój program gospodarczy dla Lublina na lata 2014-2018. - _ Dla przyszłej rady miasta i dla prezydenta tworzenie miejsc pracy to cel numer jeden. Rozwój gospodarki i przyciąganie inwestycji to najważniejsze wyzwanie _ - powiedział Żuk.

Prezydent Lublina zapowiedział, że w nowej kadencji będą w mieście przeprowadzone inwestycje o łącznej wartości 2 mld zł. O środki na nie miasto ubiegać się będzie z funduszy unijnych - głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego i programu Rozwój Polski Wschodniej.

Mają to być inwestycje drogowe usprawniające i udrażniające układ komunikacyjny w mieście - m.in. przebudowa przeciążonych skrzyżowań, budowa nowych dróg, tworzenie wewnętrznej obwodnicy w mieście. W planach jest też rewitalizacja Placu Litewskiego w centrum miasta, rewitalizacja doliny rzeki Bystrzyca a także budowa nowej szkoły, żłobków i przedszkoli.

Żuk zapowiedział działania na rzecz przyciągania inwestorów i tworzenia warunków dla przedsiębiorców tak, aby w Lublinie powstało - w okresie następnej kadencji samorządu - 10 tys. miejsc pracy.

Około trzech tysięcy osób ma znaleźć zatrudnienie w sektorze usług, a kolejne dwa tysiące w sektorze IT. Zdaniem Żuka w tych sektorach nowe miejsca pracy tworzone są najszybciej, ale do ich powstania potrzebna jest m.in. oferta powierzchni biurowej o odpowiednich standardach. Jak prognozuje Żuk - w Lublinie łączna powierzchnia biurowa z obecnych 140 tys. m kw. do 2018 r. zwiększy się do 340 tys. m kw. (od 2010 r. do 2014 r. powierzchnia biurowa w Lublinie wzrosła o 87 proc.)

Prezydent zapowiada też poszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej w Lublinie z obecnych 116 ha do 200 ha. Prowadzone są też rozmowy o wprowadzeniu dodatkowych ułatwień dla inwestorów w strefie - np. wydłużenie okresu ulg - uwarunkowanych tworzeniem nowych miejsc pracy. Dzięki tym działaniom w strefie w sektorze przemysłu ma powstać ok. 2 tys. miejsc pracy.

Żuk zapowiedział też starania na rzecz modernizacji uzbrojenia hal i terenu pod dawnej fabryce samochodów w Lublinie. Mogą tam - jak liczy Żuk - pojawić się inwestorzy z sektora motoryzacyjnego, którzy stworzą ok. 3 tys. miejsc pracy.

_ - Jesteśmy w stanie zaprosić skutecznie do inwestowania w Lublinie około 30 inwestorów, od których oczekiwalibyśmy nakładów w granicach miliarda złotych _ - powiedział Żuk.

Podkreślił, że jego deklaracje dotyczące nowych miejsc pracy _ znajdują poparcie w działaniach _ podejmowanych w mijającej kadencji samorządu. Podał, że w okresie 2010-2014 w Lublinie powstało ok. 9 tys. nowych miejsc pracy, w tym m.in. 1,3 tys. w sektorze usług, ponad 500 w sektorze IT, prawie 500 w logistyce i transporcie, 300 w przemyśle motoryzacyjnym. 1,6 tys. miejsc powstało w handlu, a ponad 3,6 tys. w ramach samozatrudnienia.

_ - Nasze inwestycje dotyczące infrastruktury technicznej, drogowej kreują fundamenty do tego, że te 10 tys. miejsc pracy jest wiarygodną deklaracją _ - powiedział Żuk.

Oprócz Żuka o fotel prezydenta Lublina w wyborach 16 listopada walczyć będą także kandydat PiS, bezpartyjny menedżer Grzegorz Muszyński, kandydatka komitetu Lubelska Lewica Razem, specjalistka w zakresie zdrowia publicznego, dentystka Dorota Polz-Gruszka, kandydat Kongresu Nowej Prawicy, były wiceprezydent Lublina Antoni Chrzonstowski oraz prawicowy działacz Marian Kowalski (Ruch Narodowy).

Czytaj więcej w Money.pl
PiS zaprezentowało program wyborczy Zakłada on przyśpieszenie rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego przez wykorzystanie możliwości istniejących w regionie i kreatywności mieszkańców.
Grzegorz Napieralski zdradza, po co SLD startuje w wyborach _ To, być może, ostatnie lata, kiedy tak wielkie pieniądze będą płynąć do naszego regionu _.
Prezydent już zagłosował. Jest przekonany, że... _ Jestem przekonany, że będziemy mieć nowy rząd, nową proeuropejską koalicję i nowy parlament _ - powiedział Petro Poroszenko.
Tagi: nowe miejsca pracy, lublin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz