Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe regulacje dotyczące odsetek

0
Podziel się:

Polepszenie sytuacji przedsiębiorców między innymi w kwestiach płynności finansowej - to oczekiwany efekt noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Nowe regulacje dotyczące odsetek
(Ken Teegardin/Flickr/CC BY-SA 2.0)
bEJcsqXV

Polepszenie płynności finansowej przedsiębiorstw - taki ma być efekt noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, którą w piątek uchwalił Sejm. Najważniejsze zmiany to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek.

Ustawę poparło 265 posłów, trzech było przeciw, 141 się wstrzymało.

Celem noweli ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, Kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym. Ustawę przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

bEJcsqXX

Najważniejsze zmiany wprowadzane przez ustawę to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek. Projekt wprowadza również zmiany w zakresie naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio - odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.

Zgodnie z ustawą relacja między odsetkami kapitałowymi i za opóźnienie zostanie ustalona na stałym poziomie (odsetki za opóźnienie będą wyższe od odsetek kapitałowych). Identyczna relacja zostanie zachowana między odsetkami maksymalnymi kapitałowymi, a maksymalnymi za opóźnienie. Tym samym zaakcentowana zostanie funkcja sankcyjna odsetek za opóźnienie. Ponadto również odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym będą wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma wzmocnić pożądane postawy płatnicze w obrocie gospodarczym.

W razie wzrostu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrost poziomu odsetek maksymalnych będzie zbliżony do wzrostu stóp rynkowych. Nowy mechanizm ograniczy zatem ryzyko spirali zadłużenia w przyszłości. Zaproponowany mechanizm powoduje, że ten wzrost lub spadek będzie łagodny, a nie gwałtowny.

bEJcsqYy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)