Notowania

media
07.06.2018 09:06

Nowelizacja ustawy o RTV. TVN do dekoncentracji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji proponuje, aby przepisy o dekoncentracji znalazły się w nowelizacji ustawy o RTV. Pozwoli to załatwić sprawę szybciej i ciszej. Na celowniku znajdą się TVN i Polsat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
Przedstawiciele największych mediów elektronicznych nie chcą się wypowiadać w tej sprawie dopóki nie zobaczą gotowego projektu

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji proponuje, aby przepisy o dekoncentracji znalazły się w nowelizacji ustawy o RTV. Pozwoli to załatwić sprawę szybciej i ciszej. Na celowniku znajdą się TVN i Polsat.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", przepisy uzbroją regulatora w bardzo skuteczne narzędzie ograniczające rozrost grup medialnych. Resort kultury już pracuje nad nowelizacją - ma ona uwspółcześnić przepisy powstałe prawie 30 lat temu. Dodanie kilku artykułów nie będzie więc problemem.

Taka dekoncentracja nie obejmie wprawdzie prasy ani internetu, bo tu władza KRRiT nie sięga, ale na jej celowniku znajdzie się np. TVN czy Polsat. Oprócz dużej liczby kanałów i cennych praw do transmisji sportowych każda z tych telewizji zbudowała swoją przewagę konkurencyjną na dodatkowych polach.

Firma Zygmunta Solorza dysponuje największą w kraju platformą telewizji płatnej (Cyfrowy Polsat), natomiast Grupa TVN zgromadziła największe na polskim rynku zasoby czasu reklamowego, sprzedając spoty w kanałach własnych i wielu stacjach należących do mniejszych nadawców.

PiS idzie na wojnę z mediami. Kluzik-Rostkowska komentuje

Z informacji dziennika wynika, że w grę wchodzą dwa rodzaje sankcji. Radykalne rozwiązanie to odbieranie koncesji grupom medialnym uznanym za zbyt rozrośnięte. Łagodniejsze - odmowa przedłużenia koncesji na kolejny okres. Dziś 10-letnie koncesje na nadawanie radiowe lub telewizyjne są przedłużane automatycznie.

Politycy PiS w nieoficjalnych rozmowach z "DGP" stwierdzają, że "decyzja polityczna" o rozpoczęciu dekoncentracji przez nowelizację ustawy rtv jeszcze nie zapadła. Jeśli będzie zielone światło, wprowadzenie nowych przepisów nie zajmie wiele czasu i jest realne w tym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: media, tvn, polsat, krrit, dekoncentracja mediów, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-06-2018

DziadekDawno powinni wyrzucić ubeckie TVN z Polski

07-06-2018

KokoTak POwinno byc

07-06-2018

CondulNie tak to zrobić. Potrzeba 10 tv pis tak j a k jest 10 tvn. Tvn nikt nie ogląda

Rozwiń komentarze (102)