Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Jarosław Sellin: propozycje w sprawie abonamentu jeszcze w lutym. Kilka razy więcej pieniędzy na media publiczne

421
Podziel się:

- Baza płatników abonamentu się poszerzy, ale z pewnymi ulgami dla tych, którzy regularnie płacili - zapewnia Sellin.

Jarosław Sellin: propozycje w sprawie abonamentu jeszcze w lutym. Kilka razy więcej pieniędzy na media publiczne
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jeszcze w lutym zostanie przedstawiony projekt ustawy o abonamencie RTV - zapowiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin w Polskim Radiu 24 w środę. - Utrzymamy abonament jako taki, baza płatników bardzo się poszerzy, ale z ulgami dla tych, którzy regularnie płacili - zdradził polityk.

- Nie może być tak, że telewizja publiczna jest w ponad 90 proc. utrzymywana ze środków komercyjnych - przekonywał Jarosław Sellin. - To nietypowe. W Europie zdecydowana większość mediów publicznych jest utrzymywana przede wszystkim ze środków publicznych, a środki komercyjne są tylko uzupełnieniem - dodał.

Jak zapewnił wiceminister kultury, zrealizowany zostanie "plan, który ma oznaczać, że na media publiczne będzie trzy-cztery razy więcej pieniędzy publicznych niż dziś".

- Utrzymamy abonament jako taki, jako zasadę, natomiast zaproponujemy dobre wyjścia dla płatników abonamentu, zarówno tych, którzy dotąd od tego płacenia abonamentu uchylali, jak i tych, którzy regularnie i w sposób zdyscyplinowany abonament płacili - ujawnił.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, gdy baza płatników bardzo się poszerzy, ponieważ dzisiaj jest to nieco ponad milion na 13 milionów gospodarstw w Polsce - stwierdził polityk. - Baza się poszerzy, ale z pewnymi ulgami dla tych, którzy regularnie płacili - zapewnił.

Abonament RTV w każdym zeznaniu podatkowym

Jarosław Sellin nie chciał mówić na temat sposobu, w jaki ma być ściągany nowy abonament, ale jeszcze w styczniu WP money dowiedział się, że zasadnicza nowość polega na tym, że abonament RTV będzie wpisany w zeznanie podatkowe, tak by uiszczał go każdy płatnik PIT, CIT i KRUS. W połowie lutego nasze informacje potwierdził Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.

Nowe rozwiązania mają zobowiązać operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów. Jak zaznaczył Krzysztof Czabański, operatorzy będą zobowiązani do przypominania swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu.

Jest już zatem pewne, że upadł zapowiadany przez Czabańskiego pomysł dołączenia opłaty na media publiczne do rachunku za energię elektryczną. Poparcia politycznego nie znalazł też pomysł prezesa TVP Jacka Kurskiego, by płaciło każde gospodarstwo domowe. Była jeszcze propozycja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która chciała, by na media publiczne od każdego podatnika pobierać miesięcznie 6,33 zł.

Intensywne poszukiwania sposobów na zwiększenie wpływów abonamentowych mediów publicznych wiążą się z z ich fatalną kondycją finansową, przede wszystkim telewizji. Według informacji podanej przez Jacka Kurskiego, w 2016 roku strata TVP wyniosła aż 188 mln zł. By nie utracić płynności, TVP musiała się zadłużyć na 155 mln zł.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(421)
Anastazy Wątr...
7 lat temu
cyt. "Niech zakodują i niech płaci kto chce publiczną TV oglądać." ...NSDAPiS doskonale zdaje sobie sprawę, że nikt rozsądny z Polaków nie ogląda reżimowej TVPiS. Oczywiście oprócz nawiedzonej części społeczeństwa, czyli fanów kieszonkowego dyktatorka. To oczywiste, że te 5 milionów wyznawców tej śmiesznej partyjki nie jest w stanie utrzymać swoimi abonamentami, jakże bogatej oferty programowej, tzw. bezstronnej TV publicznej, cokolwiek miałoby to oznaczyć. A zatem muszą ratować się ściąganiem pieniędzy od bogu ducha winnych obywateli.
m
7 lat temu
A na dodatek tvp jest spółką- masz długi,to je płać,a nie grabić szaraków.Może posłowie od tej kwoty wolnej od podatku odstapią - 30 tys. to sporo - zniżą się do naszej i kasa będzie jak znalazł
prorok
7 lat temu
Kolejnym złodziejom brakuje pieniędzy na swoje wypasione gaże i znowu chcą naród okradać. Naród wam się w odpowiednim czasie odpłaci. A co do kablowania przez kablówki na swoich klientów, to nie wróżę im świetlanej przyszłości.
man
7 lat temu
Podatek za odbiornik tv płacę przy jego kupnie,za możliwość oglądania programów tv płacę nc+,która to nc+ wam też płaci,a i podatek z tego płynie.Odczepcie się od ludzi i zakoujcie te swoje archiwa i bezdenne programy bieżące,ilukrotnie będziemy opłacać te same,a szczególnie niechciane rzeczy??
aryman
7 lat temu
no i klasyk: chcą mojego dobra a mam go coraz mniej :( Czy doczekam kiedyś, że państwo będzie znosić regulacje i obniżać podatki a nie na odwrót? i jeszcze ta piramida finansowa przy której amber gold i skoki to drobne na piwo - ZUS
...
Następna strona