Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rozdział w stosunkach polsko-tureckich

1
Podziel się:

Minister kultury Małgorzata Omilanowska zwróciła uwagę, że kontakty polsko-tureckie były bogate, choć nie zawsze łatwe.

Nowy rozdział w stosunkach polsko-tureckich
(Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

- _ Wierzę, że obchody 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych zaowocują w przyszłości, rozpoczną nowy rozdział w relacjach kulturalnych i ekonomicznych _ - mówiła minister kultury Małgorzata Omilanowska, która przebywała z wizytą w Stambule.

Głównym celem wizyty było otwarcie wystawy _ Orientalizm w sztuce polskiej _, na której jest prawie 190 obrazów, rysunków i grafik autorstwa polskich artystów zafascynowanych orientem.

Wystawa w sposób symboliczny kończy trwające od marca obchody 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. _ - Te obchody były bardzo ważne dla Polski _ - powiedziała minister, która przed czwartkowym wernisażem spotkała się z tureckimi mediami. Minister oprowadzała też dziennikarzy po ekspozycji i opisywała prezentowane na niej dzieła sztuki.

Omilanowska zwróciła uwagę, że kontakty polsko-tureckie były bogate, choć nie zawsze łatwe. W jej ocenie obchody 600-lecia zaowocują w przyszłości, mogą rozpocząć nowy rozdział w polsko-tureckich stosunkach - nie tylko na poziomie kulturowym, ale i ekonomicznym. _ - Liczymy na otwarcie jednego kraju na drugi; zależy nam, aby ludzie zaczęli się lepiej rozumieć _ - mówiła.

Ekspozycja w Muzeum Pera - zdaniem minister - pokazuje, jak bardzo w przeszłości sztuka polska była pod wpływem kultury tureckiej. _ - Dziś widać wiele wpływów tej kultury. Mamy np. słowa zapożyczone z języka tureckiego, obyczaje - przecież to dzięki kontaktom z Turcją Polacy zaczęli pić kawę; wpływy wschodnie widać w polskich strojach szlacheckich _ - wyliczała minister.

Muzeum Pera jest prywatną instytucją, prowadzoną przez Fundację Suna and Inan Kirac. _ To jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych adresów w Stambule. W ostatnich latach odbywały się tu najwybitniejsze światowe wystawy _ - zaznaczyła minister i dodała, że _ magnetyzm tego miejsca _ na pewno przyciągnie tureckich odbiorców.

Zwróciła też uwagę, że w Turcji sponsorzy odgrywają wielką rolę w tworzeniu wydarzeń kulturalnych, a mecenat państwa, podobnie jak w USA, jest ograniczony. Jak mówiła, w ostatnich latach także w Polsce rośnie liczba mecenasów, którzy są gotowi wesprzeć kulturę publiczną. Przykładem jest galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie, która po kilkudziesięciu latach została całkowicie zmodernizowana dzięki finansom prywatnego darczyńcy - Wojciecha Pawłowskiego.

Nurt orientalizmu był obecny w sztuce polskiej od XVII do początku XIX w. Tematem powstałych wtedy prac była głównie Turcja Ottomana, ale i Bliski Wschód i północna Afryka. Artyści ukazywali sceny batalistyczne, portrety, anonimowe osoby wykonujące codzienne zajęcia. Zwierzęciem pojawiającym się często w ówczesnych pracach był koń.

_ - Czasami są to jedyne dokumenty obrazujące pewne wydarzenia i sceny z wieku XVII, XVIII _ - powiedziała minister o dziełach prezentowanych na wystawie.

W Muzeum Pera zwiedzający zobaczą m.in. dzieła malarzy na dworze sułtańskim w Stambule - Stanisława Chlebowskiego i Tadeusza Ajdukiewicza, oraz malarzy odwiedzających Turcję - Jana Matejki, Wacława Pawliszaka, Jana Ciąglińskiego, Jacka Malczewskiego. Oddzielna przestrzeń jest poświęcona Stanisławowi Chlebowskiemu, nadwornemu malarzowi sułtana Abdulaziza. Znane sceny batalistyczne Chlebowskiego były prezentowane w Stambule już wcześniej na wystawie _ Dalekie sąsiedztwo. Bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich _ w Muzeum Sakip Sabanci.

Ekspozycję, na prośbę Muzeum Pera w Stambule, przygotowało Muzeum Narodowe w Warszawie ze zbiorów własnych, ale i z kolekcji muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu oraz z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i Muzeum Łazienek Królewskich. Czynną do 18 stycznia ekspozycję wzbogaca kilka obrazów autorstwa Stanisława Chlebowskiego ze zbiorów Muzeum Wojska w Stambule.

Kuratorem wystawy jest prof. Tadeusz Majda, wybitny orientalista. W czasie czwartkowego wernisażu minister wręczyła mu Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Profesor od lat promuje kulturę turecką w Polsce i polską w Turcji. _ Jestem wzruszony tym wyróżnieniem. Mam nadzieję, że wystawa +Orientalizm w sztuce polskiej+, którą od lat przygotowywaliśmy, pozwoli społeczeństwu tureckiemu lepiej poznać naszą sztukę _ - powiedział orientalista. W rozmowie z PAP przyznał, że wystawa w Muzeum Pera jest _ ukoronowaniem jego ponad 50-letniej kariery _. _ Próbowałem w tym czasie promować w Polsce kulturę turecką tak, jak się da, Turcja zaś stała się moim drugim domem. Dzisiaj jest jeden z najważniejszych dni w moim życiu _ - powiedział prof. Majda.

Minister wręczyła też odznaki zasłużonym dla kultury polskiej: Inanowi Kiracowi, założycielowi Muzeum Pera, i Seracettinowi Sahinowi, dyrektorowi Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, które nadzoruje prace Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule.

Podczas wizyty w Stambule minister odwiedziła też Muzeum Mickiewicza i galerię Milli Reasurans, która udostępniła zwiedzającym prace dziesięciu polskich fotografów.

Dla uczczenia 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych Polska zrealizowała w Turcji od marca ponad 80 projektów - wystaw, koncertów, warsztatów edukacyjnych, projekcji filmowych. Uczestniczyło w nich blisko pół miliona osób. W tym roku w Turcji odbędzie się jeszcze ponad 20 wydarzeń upamiętniających rocznicę. Koordynatorem programu kulturalnego jest Instytut Adama Mickiewicza.

Czytaj więcej w Money.pl
Skorzystamy na sojuszu wojskowym z Turcją? Kooperacja mogłaby objąć siły powietrzne - oba państwa używają samolotów F-16, a także wojsk specjalnych.
Polska i Turcja jednym głosem o Ukrainie Polski prezydent gości w Turcji z oficjalną wizytą. Okazją do spotkania jest 600. rocznica nawiązania storunków pomiędzy naszymi krajami.
Prezydent w Turcji. Rozmawia o Krymie Ważną część wizyty stanowią też sprawy gospodarcze. W Stambule odbędzie się Forum Gospodarcze z udziałem między innym 150 polskich firm.
Premier Turcji w Polsce. Chce wejść do Unii Premier Turcji przekonywał, że za spowolnieniem negocjacji akcesyjnych stoją powody polityczne, a rękami tureckich pracowników jego kraj już tworzy rozwój UE.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
IZA
5 lata temu
Dzięki Turkom Polacy nauczyli się też pić kawę z filiżanki. Tak trzymać pani MInister od siedmiu boleści